BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Slovenská republika sa zaraďuje medzi štáty s nízkou mierou majetkových nerovností. Ktovie, či je to naozaj tak.
MARIÁN REPA: Počas pandémie prišli mnohí o prácu a väčšina obyvateľov čelila výraznému zdražovaniu. No desať najbohatších mužov sveta svoj majetok zdvojnásobila na neuveriteľných 1,5 bilióna dolárov!
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Koronakríza sa pokladá za najhoršiu od druhej svetovej vojny, za horšiu, ako bola finančná kríza 2008/2009. Okrem toho sa nezadržateľne blížime ku klimatickej kríze.
RADOVAN GEIST: Reálna ekonomika je stále v kríze, no finančné trhy rastú. Tisícke najbohatších ľudí sveta sa za deväť mesiacov vrátili majetky na predkrízovú úroveň.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Októbrová schôdza Národnej rady tento týždeň nemohla pokračovať. Dôvodom bolo nakazenie poslancov NR SR z opozičných i vládnych poslaneckých klubov.
IGOR GREXA: Toľko by vraj trvalo priemernej pracujúcej žene v Indii, aby zarobila sumu, ktorú tam riaditeľ počítačovej firmy zarobí za rok.
IVAN HOFFMAN: O šokujúcej priepasti medzi bohatými a chudobnými existujú dôveryhodné štatistiky. V ich svetle náš svet nevyzerá spravodlivý, mravný ani rozumný.
Vyššie odvody pre najbohatších ľudí by pomohli vládam nájsť peniaze na riešenie nerovností, odporúča charitatívna organizácia Oxfam.
Majetok 2 153 svetových miliardárov je väčší ako spoločný majetok 4,6 miliardy ľudí. Vyplýva to z výskumu charitatívnej organizácie Oxfam.
Osem najbohatších ľudí sveta vlastní toľko, čo polovica najchudobnejších ľudí sveta a táto nerovnosť sa neustále zväčšuje.
PETER JAVŮREK: V roku 2016 bolo treba na vyváženie majetku polovice ľudstva 61 miliardárov. V roku 2017 ich na to stačilo 43 a minulý rok už len 26.
Minulý rok pribudol vo svete každý druhý deň nový miliardár, zatiaľ čo hodnota majetku najchudobnejšej polovice svetovej populácie klesla o 11 %.
Taliansko a Európska únia sú z pohľadu ľudskoprávnych organizácií spoluzodpovedné za týranie a zneužívanie tisícok migrantov v Líbyi.
Štyri pätiny bohatstva, vytvoreného vlani, skončili u jedného percenta najbohatších ľudí planéty, zatiaľ čo najchudobnejšia polovica ľudstva nezískala nič.
Moc a peniaze sa čoraz viac koncentrujú v rukách pár jednotlivcov. A sú chudobní, ktorí žijú z dvoch eur na deň. Čítajte rozhovor s francúzskym ekonómom Jeanom-Pierrom Lehmannom.
RADOVAN GEIST: Stretnutia v Davose majú už svoj ustálený scenár.
Svet sa stále len prizerá na to, ako bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. V utorok sa vo švajčiarskom Davose začína 47. ročník Svetového ekonomického fóra.
Holandsko, Švajčiarsko či Írsko patria medzi pätnástku najvýznamnejších daňových rajov, ktoré medzi sebou súťažia.
Najbohatších desať percent Britov vlastné viac polovicu majetku v krajine. Uviedla to podľa serveru BBC charitatívna organizácia Oxfam.
PETER JAVŮREK: Odkedy neziskovka Oxfam informovala o roztvárajúcich sa nožniciach majetku najbohatších a zvyšku planéty, odvtedy existujú pokusy o jej spochybňovanie.