Už roky sa nedarí skrátiť čakanie pacientov na niektorú diagnostiku. Trvá týždne a mesiace, kým sa s bolesťami chrbtice či kolien dostanú na CT a MR vyšetrenie.
Nemocnice sa budú musieť pripraviť na väčší tlak na nočných pohotovostiach. Presunú sa na ne aj pacienti, ktorým dnes stačí vyšetrenie v pohotovostných ambulanciách.
Nový návrh legislatívy o liekoch z dielne ministerstva zdravotníctva zdvihol poriadnu vlnu nevôle aj medzi pacientmi.
Dlhodobé navyšovanie cien liekov farmaceutickými firmami vytvára enormný tlak na zdravotné systémy prakticky všetkých krajín a aj na pacientov, ktorí si za lieky doplácajú.
Od januára budúceho roka malo byť zdravotníctvo prepojené elektronicky. Ambulancie, lekárne a nemocnice sa mali jednoducho dostať k zdravotnej karte pacienta.
Aspoň v zopár nemocniciach mohli ležať pacienti v dôstojnejších podmienkach, ak by 50-miliónová rezerva v štátnom rozpočte išla na ich opravu.
Aj negatívne emócie môžu byť užitočné v boji proti rakovine. Môžu napríklad chorých motivovať k prospešnej fyzickej aktivite.
Mnohí pacienti s ťažkými ochoreniami sa nedostanú do kúpeľov, aj keď im ich predpíše lekár. Neprejdú totiž schvaľovaním cez zdravotné poisťovne.
Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje, že pacienti sú dnes u nás stále na vedľajšej koľaji. Chýba lepšia komunikácia aj prístup k pacientovi.
Preventívne prehliadky u všeobecných aj zubných lekárov by sa mali rozšíriť. V prípade detí starších ako 15 rokov a dospelých pribudnú pečeňové testy.
Ministerstvo zdravotníctva mení systém pohotovostí a už nepočíta s výjazdmi lekárov, ktorí k pacientom prichádzajú v noci alebo po bežných ordinačných hodinách.
Za posledné roky sa v zdravotníctve zmenili hlavne pacienti. Je ich oveľa viac a sú menej empatickí voči druhým. Aj preto je pre zdravotné sestry vzácne, ak im pacient povie: Ďakujem.
Práva pacienta zostávajú na Slovensku stále skôr v teoretickej rovine, v praxi sa vždy nedodržiavajú. Konštatovala to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).
Pod hrozbou vysokých pokút musia od apríla výrobcovia zabezpečiť, aby každý pacient dostal svoj liek do dvoch dní. Tí s novou povinnosťou nie sú spokojní.
Každá zo zriedkavých chorôb má nielen svoje charakteristiky a stupeň poznania, ale aj konkrétne tváre, osudy a príbehy, ktoré stoja za číslami a štatistikami.
Niekedy stačí málo, aby sa nemocničné prostredie stalo príjemnejším. Rozmýšľal nad tým aj Žilinčan Milan Maixner, keď strávil niekoľko dní na chirurgii.
Bedrové kĺby, korunky, implantáty, ale aj obyčajné náplasti budú pre pacienta bezpečnejšie a zároveň aj drahšie, Európska únia sprísňuje pravidlá pre výrobcov.
Som tak unavený, že nedokážem žiť. Takúto vetu môžu vysloviť milióny ľudí, ktorí trpia syndrómom chronickej únavy. Pacienti to majú zložité.
Pocíti pacient úsporné opatrenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne? Podľa návrhu ozdravného plánu, ktorý unikol na verejnosť, plánuje šetriť na liekoch či ubrať z platieb nemocniciam.
Tlak na vývoz liekov za hranice bol v tomto roku naozaj veľký. Distribučné firmy sa oň snažili o miliónkrát viac ako predvlani.