JURAJ MARUŠIAK: Pád Hegerovej vlády nielen rozviazal ruky koaličným stranám pred voľbami, ale zároveň preniesol zodpovednosť za prijímanie nepopulárnych opatrení na prezidentku.
Kabinet pod vedením Ľudovíta Ódora môže byť populárnejší ako predošlé, čo politici v predvolebnej kampani nenechajú len tak, konštatuje v podcaste denníka Pravda politológ Jozef Lenč.
MICHAL HORSKÝ: Začínalo sa to „najlepšou vládou, akú Slovensko kedy malo”, a končí sa to hanbou. Či slovami Rastislava Káčera, „strašným babráctvom”. Vláde Eduarda Hegera zazvonil umieračik.
Za všetkým stoja škriepky medzi Igoroom Matovičom a Richardom Sulík a silná pozície Borisa Kollára, ktorý ťahal za nitky.
V rozhovore pre Pravdu politológ Jozef Lenč zhodnotil posledné týždne v slovenskej politike, čo znamenal pád vlády, ale aj to, čo môže nasledovať.
MICHAL HORSKÝ: Putinovo ťaženie proti Ukrajine, Matovičov bager proti pravidlám či pád vlády. Najmä tieto témy dominovali slovenským politickým diskurzom počas roku 2022. Čo si z tohto chaosu vziať?
Od februára 2020 boli lídri štvorkoalície v permanentnom spore, za ktorý do veľkej miery mohol nielen Igor Matovič, ale aj Richard Sulík. Kde sa to všetko začalo?
JOZEF LENČ: Fakticky hneď po štvrtkovom hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera sa začalo diskutovať o tom, kto je víťazom dňa. Kto zvíťazil v súboji vybičovaných emócií a nenaplnených eg?
MARIÁN REPA: V súčasnej situácii, keď nik nemá „dobré karty“, aby mohol prebiť ostatných, sú najčistejším riešením predčasné voľby. Problém je v tom, že nik nechce ustúpiť.
Reálna možnosť na riešenie politickej krízy alebo len mobilizácia voličov pred predčasnými voľbami?
Ponúkol som SaS, že v prípade, ak si prestane brať ľudí za rukojemníkov a schváli pomoc ľuďom s energiami cez štátny rozpočet, odstúpim.
Od pádu vlády prešlo len päť dní a miesto reálnych riešení dali politici prednosť osočovaniu.
Poslanci platformy sú proti predčasným voľbám a podporujú odvolanú vládu Eduarda Hegera.
„My za stranu Sme rodina budeme hlasovať za zmenu ústavy. Postoj pani prezidentky pri navrhovaní ďalšieho postupu bol veľmi seriózny,“ povedal minister práce Milan Krajniak.
Nikto z nás to nemôže teraz vzdať. Ak by sme to urobili, spreneverili by sme sa vlastnému presvedčeniu. Presne to by chcela mafia, napísal premiér.
Krajina je totiž v politickej paralýze a neistote. A to iba pár dní pred Vianocami, sviatkami lásky a pokoja....
Ak majú politici štipku sebazáchovy príjmu rozpočet ešte do konca roku, čo však predpokladá ústupok zo strany Igora Matoviča. A pri ňom je, ako vidíme na kauze „vytrhnutá demisia z rúk“, všetko možné.
Majú spojenci Slovenska, ako sú krajiny NATO a Európskej únie či Ukrajina, obavy, že po páde vlády sa vychýli zahraničnopolitické smerovanie krajiny?
S týmto krokom majú byť oboznámení aj líder OĽANO Matovič a premiér Heger.
Aj Boris Kollár sa tvári ako hrdina. Je však na mieste si položiť otázku či k pádu vlády nepomohol aj on sám, hovorí politológ Radoslav Štefančík.