To, čo jeme, môže mať výrazný vplyv na celkové zdravie.
Štúdia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied ukazuje, že cvičenie priamo prispieva k zlepšeniu pamäti, učenia sa a nálady.
Nie vždy sú príznaky rovnaké a nemusia sa prejavovať ani v rovnakom poradí. U každého môže toto ochorenie postupovať inak.
To, čím sa rozhodneme poháňať svoje telo, sa odrazí nielen na čísle na váhe. Strava dokáže ovplyvniť v našom tele takmer všetko – od hustoty kostí až po pamäť.
Do ambulancie chodia aj ľudia, ktorým sa ochorenie podarilo stabilizovať.
Táto choroba sa začína pomaly. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí medzi desať hlavných smrteľných ochorení.
Vzdelávanie, logické hádanky, či krížovky síce trénujú mozgové „závity“, ale bez dobrého paliva to nepôjde. Pre mozog je výživa totiž kľúčová.
Trénujte svoju pamäť, koncentráciu, pozornosť aj logické myslenie.
Prekvapujúce príčiny, prečo nám už pamäť neslúži ako kedysi.
Pri liečbe tohto ochorenia ide doslova o minúty! Rátajte čas od objavenia sa prvých príznakov, aby vám neostali následky.
Ani seniorský vek nemusí znamenať, že mozog stratí svoju výkonnosť.
Socializujte sa, cvičte, trénujte. Pripravili sme si pre vás súbor spôsobov, ako precvičovať pamäť.
„Moja vnučka bola minulý mesiac na svätom prijímaní“, keď to v skutočnosti bolo pred vyše rokom… pri takýchto vyjadreniach by sme mali spozornieť.
Nórski vedci skúmali neurónové siete využívané pri oboch spôsoboch písania.
Drobné chrumkavé pochúťky sú výborným zdrojom minerálov horčíka a zinku
Táto bylinka neodmysliteľne patrí k mnohým kulinárskym dobrotám. Výskum ale presviedča, že rozmarín zlepší pamäť až o 75 %. A to je už poriadne číslo.
Rozmarín je jednou z byliniek, ktorú väčšina ľudí používa kvôli špecifickej aróme predovšetkým ako korenie. Jeho využitie je však v skutočnosti oveľa pestrejšie.
Zabúdanie na drobnosti, nesústredenosť či nepokoj. Ide o maličkosti, ktoré ešte nemusia naznačovať starnutie nášho mozgu.
Vedci prišli so zaujímavou myšlienkou, ktorá poukazuje na priamu úmeru medzi žuvaním a fungovaním mozgu.
Strava bohatá na flavanoly, čo sú látky obsiahnuté v čaji, jablkách či bobuľovitých plodoch, môže znížiť pravdepodobnosť rozvoja straty pamäti súvisiacej s vekom. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej denník The Guardian.