Ľudia po päťdesiatke majú väčšie riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Zabúdanie sa netýka len starších ľudí. Často majú problém s pamäťou aj tí mladší – dvadsiatnici či tridsiatnici, ktorí sa pre to rozhodnú vyhľadať odborníka.
Aj ľudia v pokročilom veku si vďaka šikovným návykom môžu udržať ostrú myseľ a skvelú pamäť. Niekedy pomáhajú záľuby, inokedy je to o prístupe k životu.
Niekoľko jednoduchých trikov pre seniorov ako si "nakopnúť" mozog a nestratiť pohodlie a možnosť aktívneho životného štýlu.
Bábätká kolíšeme, kým nezaspia. Účinkuje to však údajne aj v prípade dospelých. Prečo? Objasnila to štúdia.
Šesť potravín, ktoré rozjasnia myseľ. Zelený čaj, ovsené vločky, vajíčka, ryby, kuracina a červené mäso.
Bublinky zo šumivého vína vraj pomáhajú mozgu. Odborníci sa dušujú, že zopár pohárikov počas týždňa dokáže predchádzať demencii a Alzheimerovej chorobe.
Prebuďte sa zeleninovou šťavou, z každej hodiny si ukrojte päť minút a prechádzajte sa, prestaňte používať schody. ... a ďalšie tipy, vďaka ktorým budete zdravší.
Zabúdame. Nedokážeme si spomenúť na mená známych športovcov, hercov. Nevieme, kde sme zaparkovali. Netreba sa báť, takéto zabúdanie je bežné. Kedy spozornieť?
Málo spávať má z dlhodobého hľadiska veľmi nebezpečné následky.
Láska nebeská poskytla jednu z prvých veľkých príležitostí aj herečke Keire Knightleyovej. A ona poriadne prekvapila.
Podvýživa, nedostatočný príjem dôležitých prvkov, jednotvárny jedálny lístok, nedostatočný energetický príjem, to sú výživové problémy, ktoré sprevádzajú seniorský vek.
Zelené priestory a pamäť. Podľa novej britskej štúdie môžu mať deti, ktoré žijú v mestských štvrtiach so zeleňou, lepšiu priestorovú pamäť.
Mozog sa skladá približne zo 100 biliónov nervových buniek, ktoré voláme neuróny. Sú základnými stavebnými prvkami nervového systému, ktorý zahŕňa mozog a miechu.
Pamäť sa často prirovnáva ku knižnici. Keď príde nová kniha, knihovník sa musí rozhodnúť, či má v knižnici ostať natrvalo. Ak áno, zaeviduje ju a uloží. Prečo potom zabúdame?
Náš mozog a myslenie používame prakticky nepretržite. Na udržanie intelektuálnej kondície potrebujeme pár denných rituálov.
Len čo nám začne zlyhávať pamäť, vyvstáva pred nami prízrak Alzheimerovej choroby. Našťastie ide najčastejšie o planý poplach.
S pribúdajúcim vekom je normálne, že pamäť už je trochu menej výkonná. "Starnutie schopnosť pamätať si nemení, alebo len veľmi málo," hovorí profesor Bruno Dubois z kliniky Pitié-Salpêtrière v Paríži.
Môžeme stav našej pamäte ovplyvniť? Áno, dokonca veľmi účinne, a to pomocou liečivých rastlín alebo pohybu.
Alkohol má negatívny vplyv na všetky formy demencie. Liter piva denne zvyšuje riziko u žien.