Alkohol má negatívny vplyv na všetky formy demencie. Liter piva denne zvyšuje riziko u žien.
Prečítajte si, čo sa musí vo vašom živote diať, ak prichádza Alzheimerova choroba. A ako je možné znížiť riziko demencie...
Profesorka z Harvardu prezradila, s ktorými druhmi dostaneme postavu do formy najrýchlejšie.
Zdravý vývin dieťaťa ovplyvňuje niekoľko faktorov - od prostredia, v ktorom vyrastá, životosprávy až po jeho aktivity a záľuby.
Máte doma predškoláka? Nemali by ste podceňovať rozvíjanie jeho logického myslenia a pamäte.
Ako si čo najrýchlejšie naštartovať mozog po prázdninách? Pomôže strava, pohyb a tiež tréningy zamerané na pamäť a rozum.
Beh pomáha zlepšeniu mozgových funkcií. Cvičenie so záťažou zlepšuje pamäť. Ale na prvom mieste pred všetkými podobami cvičenia, ktoré robia dobre mozgu ľudí po päťdesiatke, stojí tai-či.
Vďaka myšlienkovým mapám sa rýchlo zorientujete v komplikovaných udalostiach a procesoch. Vyskúšajte aplikácie na spájanie myšlienok.
„Galéria je pamäť výtvarného umenia, ale čo sa stane, keď ju nemáme? Bolo absurdné a čudné to vidieť,“ hovorí fotograf Jozef Ondzik o výstave s názvom Pamäť.
Zabúdanie, vynechávanie pamäti a neschopnosť učiť sa nové veci je nočnou morou každého z nás. Už po škole máme pocit, akoby mozgové kapacity strácali výkon.
Kým vo Veľkej Británii investujú milióny do terapeutov a pripravujú starnúcu spoločnosť na budúcnosť, na Slovensku ani nevieme, koľko ľudí s Alzheimerom máme.
Viete, kde je v mozgu uložená pamäť? V hipokampe. Hippocampus hippocampus je morský koník latinsky. Pri Alzheimerovi je hipokampus jednou z prvých poškodených častí mozgu.
Mnohí radi spíme a rozoberáme sny. Páči sa nám, keď sa nám sníva niečo pekné... Trpieť nespavosťou je už "iná káva". Čo všetko viete o spánku?
Jedni vravia, že piť kávu každý deň je nezdravé, druhí zas pravý opak. Ak patríte k tým, čo bez kávy nevykročia z domu, čítajte o tom, že robíte dobre.
Alzheimerova choroba je postrach staroby. Je emocionálne vyčerpávajúce vidieť, ako blízkemu "zlodej pamäti Alzheimer" odkrajuje z najväčšieho bohatstva, ktorým sú spomienky.
Handrové bábiky, štrikované deky či chutný koláč. Nielen to dokážu urobiť pacienti s Alzheimerovou chorobou pod správnym vedením.
Poznatky, ktorým ľudia pripisujú väčšiu dôležitosť, majú počas spánku väčšiu pravdepodobnosť uložiť sa do ich dlhodobej pamäte. Tvrdia vedci z univerzity v meste Swansea.
Človek sa dožíva priemerne viac ako 70 rokov. Krvinky sa obmieňajú každý mesiac – opotrebované sa nahrádzajú novými.
Prichádza pozvoľna a medzi prvé príznaky patrí zhoršovanie krátkodobej pamäti. Nasledujú problémy s časovou a priestorovou orientáciou, rečou a rozhodovaním.
Obdobie, z ktorého si nič nepamätáme, je pre kapacitu našej pamäti rozhodujúce. Práve vtedy sa mozog cvičí vďaka rozprávaniu, riekankám a ilustráciám.