Autori výzvy nenavrhujú len vypnutie osvetlenia, ale chceli by aj otvoriť diskusiu o tom, ako Slavín ďalej vnímať a čo pre nás znamená. Považujú ho totiž za kritické miesto, s ktorým sa treba vyrovnať.
Autor priniesol nadčasovú ideu citlivého zásahu do existujúceho prírodného prostredia, namiesto zaužívaného spôsobu vyobrazenia pamätníka.
Dostal sa medzi päť najlepších slovenských projektov, ktoré prihlásili do prestížnej súťaže o Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru.
Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem. Doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča.
Náklady na prípravu a stavbu pamätníka nemajú presiahnuť 160-tisíc eur. Financie by mali pochádzať najmä z darov.
Prvé fragmenty Berlínskeho múru priviezli do Nitry ako symbol slobody v októbri minulého roka.
Predstavuje spomienku na dedinu založenú Slovákmi v Ontáriu pred 92 rokmi.
Do troch mesiacov by mala byť vyhlásená architektonická súťaž.
Po vojne na Ukrajine vznikla v meste petícia, aby sa pomník premiestnil preč z centra.
Neznámy páchateľ v obci Bošáca postriekal sochu sovietskeho vojaka žltou a modrou farbou a primaľoval aj nápis v ukrajinskej azbuke.
Tretí prezident USA a jeden z autorov Deklarácie nezávislosti Spojených štátov vlastnil vyše 600 otrokov.
10-tisíc eur, ktoré Nitra plánuje dať na výstavbu pamätníka z fragmentov Berlínskeho múra, sa podľa poslancov dalo využiť aj lepšie.
Opravy potrvajú do jari. Spomienkové slávnosti budú v košickom Mestskom parku a v Skároši.
Škody vo výške niekoľko stotisíc eur spôsobili neznámi páchatelia, ktorí ukradli medenú krytinu zo striech budov v komplexe Víťazného stĺpa (Siegessäule).
Občianske združenie Svetlo nádeje tam plánuje umiestniť pamätník venovaný trom evanjelickým kňazom.
Na námestí v Šamoríne vznikne pamätník venovaný Maďarom, ktorí sa museli odsťahovať po druhej svetovej vojne.
Ak obstarávanie pôjde podľa plánu, s obnovou Pamätníka oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, by sa mohlo začať ešte pred letom.
Trnavský samosprávny kraj informoval, že v spolupráci s rodinami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pripravuje vytvorenie memoriálu slobody slova vo Veľkej Mači.
Štátna dotácia by mala byť maximálne vo výške finančného príspevku, ktorý vyčleňuje vo svojom rozpočte mesto Brezová pod Bradlom.
Hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy pripravili projekt revitalizácie okolia pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Petržalke.