Kel je jedným z najbohatších zdrojov živín medzi potravinami z rastlinnej ríše, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Pritom sa mu v strave prakticky vyhýbame.
Vedci objavili novú metódu, vďaka ktorej bude možné diagnostikovať Parkinsonovu chorobu ešte skôr, než sa objavia prvé príznaky.
V minulosti ju volali aj „trasľavá obrna”. Tento názov jej dal anglický lekár a paleontológ James Parkinson v roku 1817. Dnes je svetový deň Parkinsonovej choroby.
Nová štúdia zistila, že zlé sny v detstve sú spojené s vyšším rizikom demencie a Parkinsonovej choroby v dospelosti.
Počas operácie mozgu je pacient pri vedomí, musí totiž spolupracovať s operačným tímom.
Hlbokú stimuláciu mozgu dokážu urobiť oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie. UNLP túto metódu využíva ako prvá na Slovensku
Obohatiť stravovacie návyky o jedlá z húb znamená nielen pestrejšiu paletu chutí na tanieri, ale predovšetkým nový zdroj dôležitých prvkov, ktoré potrebujete k zdraviu.
Napriek tomu, že ohrozuje milióny ľudí, nejde o problém, ktorý zásadne súvisí so súčasným životným štýlom. Ochorenie poznali už v stredoveku.
Napriek tomu, že ohrozuje milióny ľudí, nejde o problém, ktorý zásadne súvisí s modernou dobou a so súčasným životným štýlom.
Jedinečná a najmä veľmi užitočná aplikácia, ktorá podľa nahrávky hlasu môže odhaliť Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu, je v záverečnej testovacej fáze.
Treba zobudiť kompetentných, ktorí majú možnosť zmeniť veci k lepšiemu, zdôrazňuje Dagmar Pupalová z občianskeho združenia Pupalky.
Americký kontrolný úrad FDA schválil aplikáciu StrivePD pre hodinky Apple Watch, ktorá dokáže upozorniť na rozvoj Parkinsonovej choroby.
Opakujúce sa nočné mory môžu byť podľa štúdie výskumníkov z Birminghamskej univerzity raným varovným signálom rozvíjajúcej sa Parkinsonovej choroby.
Vláda schválila novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, vďaka ktorej by sa mala zlepšiť dostupnosť, kvalita a efektívnosť dlhodobej paliatívnej starostlivosti.
Singapurským vedcom sa podarilo po prvý raz vytvoriť v laboratóriu malé ľudské mozgy, ktoré napodobňujú hlavné patologické príznaky Parkinsonovej choroby.
Vedci našli v krvi látky, podľa ktorých sa dá predvídať ťažký priebeh covidu, prišli aj na koreláciu medzi tuberkulózou, covidom, a vakcínami proti týmto ochoreniam.
Vedci v Austrálii vyvinuli hydrogél, ktorý môže poslúžiť na účinný jednorazový zákrok u ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou a inými neurologickými poruchami.
Zdraví ľudia si často o parkinsonikoch myslia, že sú to opilci či zašpinení bezdomovci, a tí pritom zrazu naozaj potrebujú pomoc, zdôrazňuje Dagmar Pupalová.
Napriek tomu je pár vecí, ktoré môžete spraviť, aby ste spomalili jej priebeh a pomohli buď sebe, alebo vášmu blízkemu, ktorý touto chorobou trpí. Ako na to?
Prečo sa volá práve takto? Aké sú symptómy a štádiá tohto ochorenia? Koho postihuje najviac a aká je prevencia?