Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime historický úsek dejín Slovenska, keď sa na pozadí úľavy a budovateľského nadšenia začala rúcať demokracia.
Sotva prebudení cerovskí chlapi hľadeli do hlavní guľometov. Stáli v radoch na ceste pred kostolom, obkľúčení nemeckými nacistami.
Zúfalý kľakovský richtár Martin Tadian kráčal k susedovmu domu, z ktorého sa ešte dymilo. Vnútri zápach tlejúcich tiel, popol a obhorené časti ľudí. Vrhol sa do popola a prehrabával ho.
Schúlený Ferko sa triasol pod malým stolíkom. S hrôzou v očiach sledoval, ako sa v ich dome kopili postrieľaní ľudia.
Vo vzduchu bolo cítiť zúfalstvo a dym z vypáleného neďalekého Kališťa. Roztrasené, ustráchané ženy z Balážov si k sebe túlili deti a zakrývali ich vlastnými telami.
Učupený v lese nenápadne pripomína obete druhej svetovej vojny. Pamätník s menami dvoch mladých Francúzov, ktorí zahynuli len pár dní pred oslobodením Martina.
Michal Rjabik čaká na popravu s ďalšími slovenskými partizánmi. Len pár centimetrov od tváre sa mu rozlieha sivé nekonečno múrov nitrianskej väznice.
Volali ho Martin. Hoci od smrti hrdinu Povstania Ľudovíta Kukorelliho uplynulo v pondelok už 70 rokov, stále nad ňou visia nezodpovedané otázniky.
"Tuná bol gánok a tadeto viedli drevené schody," vysvetľuje do podrobností starší pán synovi, ktorému už tiež pribúdajú na sluchách šediny.
V archívoch sú stále ukryté mnohé fakty o Slovenskom národnom povstaní a historici by ich mali preskúmať, hovorí historik Jozef Bystrický.
Deň na konci prázdnin, keď zostávajú doma aj rodičia a úrady sú zatvorené.
Na stole rozložil turistickú mapu Liptova, chvíľku po nej blúdil prstom, až kým nenašiel dedinku Jalovec. Akoby sa mu pred očami začal odvíjať známy film.