Na židovskom cintoríne v Bratislave pochovali Pavla Mešťana, zakladateľa Múzea židovskej kultúry a Múzea holokaustu.
Vo veku 75 rokov sa navždy zastavilo srdce významného predstaviteľa židovskej komunity na Slovensku. Zomrel Pavol Mešťan.
Kladný prínos pracovných táborov spočíval aj v tom, že bol faktorom v zúfalom pokuse zastaviť deportácie, objasňuje historik Pavol Mešťan.
Neprehliadnuteľný elegán s láskavým srdcom a s pozoruhodným zmyslom pre humor. Takto opisuje spisovateľa Arnošta Lustiga zakladateľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
Obsiahla publikácia, ktorá má 290 strán, sa zaoberá tragickými osudmi židovských väzňov pracovného a koncentračného tábora v Seredi. V súčasnosti sa tam nachádza Múzeum holokaustu.
Pre pandémiu koronavírusu sa už druhý rok nemohla uskutočniť spomienka s väčšou účasťou na obete prvej deportácie Židov z vojnového Slovenského štátu.
Celoživotnou láskou Ladislava Grosmana bola žena, s ktorou sa spoznal v Humennom po vojne. Prežila tri roky v Auschwitzi, pripomenul Pavol Mešťan.
Rabíni začiatkom marca 1942 upozornili Tisa, že deportácie by znamenali fyzické zničenie Židov, povedal Pavol Mešťan, historik a riaditeľ Múzea židovskej kultúry.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan približuje v rozhovore pre Pravdu novú časť rozsiahlej expozície, ktorú sprístupnia v Múzeu holokaustu v Seredi.
Cesta od Krištáľovej noci k peciam, v ktorých spaľovali zabitých Židov, je jednoznačná, upozornil Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry.
Kúsok od vchodu je vo vitríne veľký drevený kufor. Úplne na konci baraku pri východe sú na paneloch mená mnohých stoviek ľudí. Čo má spoločné jeden kufor s dlhým menoslovom?