Slovenské názvy pavúky zatiaľ nemajú.
Keď sa usadil na prútenú pohovku, jeden priateľ ho varoval, že trstinové stoličky sú obľúbeným miestom hniezdenia smrteľne hnedého pavúka.
Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk pradiarka pestrá.
Niekoľko prípadov, keď došlo ku uhryznutiu týmto pavúkom.
Pavúky pri spánku šklbú končatinami a pohybujú očnými sietnicami. Podľa vedcov je preto možné, že sa im zdajú sny podobne ako ľuďom.
Juhovýchod Spojených štátov sa stáva o niečo horším miestom pre všetkých, ktorí trpia strachom z pavúkov.
Joseph Schubert z austrálskeho Museum Victoria popísal v žurnále Zootaxa sedem nových druhov pavúka pávieho (Maratus volans).
Spôsobom, ako pavúky vylučujú "lepidlo" na chytenie koristi v daždi, sa vedci inšpirovali pri vytvorení obojstrannej pásky na spojenie tkaniva po operáciách.
Novo objavený druh pavúka sa tím nemeckých a austrálskych prírodovedcov rozhodol pomenovať po nedávno zosnulom módnom návrhárovi Karlovi Lagerfeldovi.
Geneticky upravená huba s pavúčím toxínom môže rýchlo zabiť obrovské množstvá komárov, ktoré roznášajú maláriu, naznačuje štúdia.
Podoba, v ktorej sa ocitlo mesto Aitoliko, by sa pokojne mohla nazvať najväčším postrachom arachnofóbov.
Pavúky z druhu Tetragnatha pracovali na plné obrátky vďaka obrovským populáciám hmyzu, ktorým sa živia.
Najstarší známy pavúk na svete zahynul v Austrálii v úctyhodnom veku 43 rokov. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych vedcov.
V mjanmarských dažďových pralesoch objavili paleontológovia skameneliny predchodcov pavúkov, oproti dnešným sa líšili najmä tým, že mali dlhé chvosty.
Pavúky sa bežia schovať do "bodu nula" medzi kolesami vozidla, kde - rovnako ako napríklad v oku hurikánu - môžu nájsť úľavu od vibrácií.
Dosiaľ neznámy druh vtáčkarov objavil americký vedec Andrew Snyder pri potulkách pralesom v juhoamerickej Guyane. Tvor je pozoruhodný nielen svojím blýskavo modrým sfarbením, ale tiež tým, že žije v kmeni stromu a možno dokonca skupinovo.
Na pokusoch na potkanoch vedci zistili, že jediná dávka proteínu s označením Hi1 výrazne pomohla ochrániť mozog pri nedostatočnom dokrvení.
Tím švajčiarskych a švédskych vedcov zistil, že dravé pavúky zjedia ročne 400 až 800 miliónov ton koristi, čo je viac ako ročná spotreba mäsa a rýb u ľudí.
Indickí biológovia Javed Ahmed, Rajashree Khalap a Sumukha J. N. objavili a popísali nový druh pavúka, ktorý sa podobá na Triediaci klobúk z filmov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi.
Nezvyčajného spolubývajúceho mala britská popová speváčka Katie Melua.