Dlhodobo sú najpredávanejšie 40- a 50-gramové rožky, hovorí zástupca reťazcov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Najnovšie porovnania cien chleba v EÚ dokazujú, že za tento základný potravinový produkt platíme v tomto roku tretiu najvyššiu cenu v EÚ.
Kým pred vojnou stál základný chlebík 1,10 až 1,20 eura, v lete a v jeseni sa dostala cena cez poldruhaeurovú hranicu.
Ceny vstupov každý deň prekonávajú historické cenové rekordy
Paradoxne, najväčšími nepriateľmi hlavnej časti zažívacieho systému sú jedlá, ktoré nám chutia najviac. Na ktoré z nich si treba dať pozor a jesť ich pomenej?
Ceny pšenice sa podľa poľnohospodárov dostali na úroveň 270 - 280 eur za tonu.
Plechové nádobky na vianočné pečivo sú peknými dekoráciami, ktoré idú ruka v ruke so sviatočným obdobím.
Začiatkom septembra slovenskí pekári oznámili, že chcú cez pečivo obohatené o vitamín D na pultoch obchodov prispieť k zlepšeniu imunity a odolnosti Slovákov proti respiračným ochoreniam. Informoval o tom výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský. Zároveň dodal, že potraviny obohatené o vitamín D štátu významne ušetria výdavky na zdravotnú starostlivosť.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska.
Roky stabilné ceny základných potravín začínajú rásť. Celosvetová zhánka po obilí, kukurici, repke, sóji vyháňa ich ceny do rekordných výšok. Už to cíti aj slovenský spotrebiteľ.
Ceny pšenice začali rekordne stúpať.
Budú chlieb, rožok, koláče a múka, z ktorej sa pečú, drahšie?
JOZEF SEDLÁK: Patrili sme k najviac zamúčeným národom sveta, ale jedál z obilnín sa postupne na rozdiel od Talianov vzdávame. Slovensko je z roka na rok zavalené čoraz väčším množstvom "dopekancov".
Cena cukru na svetových komoditných trhoch už niekoľko týždňov rastie, postupne sa to prejavuje aj na pultoch slovenských obchodov.
Rožok drahší o jeden cent a kilogramový bochník chleba o desať centov. Také bude zrejme rozuzlenie cenových rokovaní medzi pekármi a obchodníkmi
Za vajcia a pekárenské výrobky si v najbližších týždňoch priplatíme.
Ceny pečiva v najbližšom období vzrastú. Náklady na výrobu chleba, rožkov a ďalších pekárenských, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov výrazne ovplyvňujú svetové ceny pšenice.
Posledných tridsať rokov zmenilo trh s chlebom, pečivom a cukrárskymi výrobkami na nepoznanie.
Nízke ceny zatiaľ stále víťazia nad podporou domácich produktov a výrobkov. Slovenskí pekári majú hlavu v smútku.
Na ceny pečiva tlačí nielen pandémia, ale i zvýšenie nákladov na platy. Pekárov kvária aj nízke odbytové ceny, ktoré ani zďaleka nezohľadňujú náklady na výrobu.