Péenka a nárok na penziu? Môžu ju ľudia poberať súčasne?
Počet péeniek za I. polrok 2022 vzrástol medziročne o takmer 90 tisíc, maródujeme však o 9 dní kratšie.
Pri všetkých lehotách v sociálnom poistení sa do úvahy berú všetky kalendárne dni, nielen pracovné.
Týka sa to poberateľov starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, ak ich dočasná práceneschopnosť vznikla pred priznaním dôchodku.
Elektronická péenka už od 1. júna uľahčí život ľuďom, lekárom i zamestnávateľom: Keď ste chorý, mali by ste sa liečiť, nie doručovať potvrdenia.
Od dnes platí novela zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša viaceré dôležité zmeny.
Parlament schválil zákon, vďaka ktorému už ľudia na dlhodobej péenke nebudú musieť každý mesiac behať po lekároch pre pečiatku na tlačivo, aby dostali nemocenské.
Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe a lekár im potvrdí péenku, musia informovať o svojej práceneschopnosti v prvom rade svojho zamestnávateľa.
Poistenci, ktorí sa vrátia po dovolenke zo zahraničia späť na Slovensko a musia podstúpiť povinnú karanténu, môžu lekára požiadať o vystavenie pandemickej péenky.
Sociálna poisťovňa od 1. mája 2021 predĺži práceneschopným poistencom poberanie dávky nemocenské.
Zjednoduší sa aj vyplácanie covidových príplatkov pre pracujúcich.
Pandemickú péenku ukončí lekár, pri óčeerke už poistenec nepošle Čestné vyhlásenie.
Pretrvávajúca pandémia si vyžaduje prijímanie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Vírus posiela na pandemickú péenku či óčeerku čoraz viac ľudí.
Kto má na túto dávku nárok? Aká je jej výška? Čo sa zmení ďalší rok? Kto má nárok na pandemické nemocenské a ako oň treba požiadať?
Nemocenské, materské, ošetrovné. Nemocenské dávky, na ktoré má nárok každý, kto platí odvody a splní podmienky ich priznania. Od januára ich čakajú zmeny.
Za akých podmienok je možné pacientovi uznať spätne dočasnú pracovnú neschopnosť?
Dôvodom je nárast priemernej mzdy na Slovensku, keďže maximálne nemocenské dávky sú naviazané na dvojnásobok priemerných hrubých zárobkov.
Kým v Bratislavskom kraji bolo v septembri dočasne práceneschopných 2,25 percenta nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 4,33 percenta.
V prípade dávky ošetrovné sa januárové, februárové a marcové počty za roky 2019 a 2020 ešte pohybovali na približne rovnakej úrovni.
Nárok na pandemické nemocenské (PN) po 1. septembri má poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie.