Od 1. júla 2023 majú všetci lekári povinnosť vypisovať práceneschopnosť elektronicky. Pacientom a aj lekárom odpadlo veľké množstvo byrokracie.
Kto mi platí péenku? Ako mi vyplatia PN? Ako dlho môžem čerpať PN pri dlhodobých zdravotných problémoch? Kedy mám nárok na ošetrovné?
Pracujete pre slovenského zamestnávateľa, ale často cestujete na služobné cesty do zahraničia a práve tam ochoriete a musíte ostať na péenke. Nemocenské poistenie myslí aj na takéto prípady.
Platiť svoje záväzky musíme aj v prípade, že sme ochoreli a nemocenská dávka nemusí na ich pokrytie stačiť.
S nástupom sychravého a chladného počasia sa v kolektívoch začínajú šíriť respiračné ochorenia. Sociálna poisťovňa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch očakáva nárast PN-iek.
Ako sa správať počas práceneschopnosti a čo musíme dodržiavať, vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Vlani Nemci strávili toľko času na péenke, až to ich krajinu uvrhlo do recesie. Pre chorobu vymeškali najviac dní za posledných 25 rokov.
Péenka alebo inak povedané nemocenské dávky sa vypočítajú z denného vymeriavacieho základu poistenca alebo z jeho pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Poistenec, ktorého lekár uznal za dočasne práceneschopného, musí dodržiavať určité pravidlá.
Sociálna poisťovňa kontroluje dodržiavanie liečebného režimu aj na podnet zamestnávateľa, vlani vykonala celkovo 64 tisíc kontrol.
Péenka a nárok na penziu? Môžu ju ľudia poberať súčasne?
Počet péeniek za I. polrok 2022 vzrástol medziročne o takmer 90 tisíc, maródujeme však o 9 dní kratšie.
Pri všetkých lehotách v sociálnom poistení sa do úvahy berú všetky kalendárne dni, nielen pracovné.
Týka sa to poberateľov starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, ak ich dočasná práceneschopnosť vznikla pred priznaním dôchodku.
Elektronická péenka už od 1. júna uľahčí život ľuďom, lekárom i zamestnávateľom: Keď ste chorý, mali by ste sa liečiť, nie doručovať potvrdenia.
Od dnes platí novela zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša viaceré dôležité zmeny.
Parlament schválil zákon, vďaka ktorému už ľudia na dlhodobej péenke nebudú musieť každý mesiac behať po lekároch pre pečiatku na tlačivo, aby dostali nemocenské.
Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe a lekár im potvrdí péenku, musia informovať o svojej práceneschopnosti v prvom rade svojho zamestnávateľa.
Poistenci, ktorí sa vrátia po dovolenke zo zahraničia späť na Slovensko a musia podstúpiť povinnú karanténu, môžu lekára požiadať o vystavenie pandemickej péenky.
Sociálna poisťovňa od 1. mája 2021 predĺži práceneschopným poistencom poberanie dávky nemocenské.