Sociálna poisťovňa ubezpečuje dôchodcov, ktorí majú nárok na minimálny dôchodok podľa novej právnej úpravy, že robí všetko pre to, aby ho dostali v zákonnej lehote.
Začiatkom roka z dôvodu zvyšovania poplatkov za vedenie účtu v banke, dôchodcovia často žiadajú o poukazovanie dôchodku na iný účet alebo o poukazovanie dôchodku v hotovosti prostredníctvom pošty.
Časté legislatívne zmeny v posledných mesiacoch minulého roka sú dôsledkom toho, že viac ako 50 tisíc poberateľov minimálnych dôchodkov bude mať penziu zvýšenú hneď dva razy.
Sociálna poisťovňa upozorňuje poberateľov dôchodkov s bydliskom v zahraničí, že majú v januári jednu dôležitú povinnosť – predložiť poisťovni tlačivo „Potvrdenie o žití“.
Adaptovať sa na dôchodkové obdobie nebýva jednoduché a aj tento proces sa stal predmetom výskumu vedcov zo Slovenskej akadémie vied.
Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri majú od začiatku tohto roka nárok na vyššie dôchodky zo Sociálnej poisťovne.
Dôchodok poberám v hotovosti prostredníctvom pošty. Od februára 2020 budem umiestnená v domove dôchodcov. Budem si musieť chodiť pre svoj dôchodok na poštu?
Od 1. januára 2020 bude Sociálna poisťovňa prepočítavať výšku starobného, predčasného a invalidného dôchodku.
Miernejšie podmienky pre priznanie minimálnych dôchodkov spôsobia rýchly nárast počtu ľudí, ktorí budú túto penziu poberať.
Od štartu II. piliera odviedla Sociálna poisťovňa DSS-kám za sporiteľov povinné poistenie vo výške 9,184 miliardy eur, dostala späť 1,105 miliardy eur.
Na biedne penzie z II. penzijného piliera doplatí štátna kasa. Systém sľuboval štedré švajčiarske dôchodky, a namiesto toho sú súkromné penzie nízke.
Zmena pri minimálnom dôchodku je podľa Danka prvý krok k zmene penzijného systému. Podľa Mihála takéto niečo nikto doposiaľ neurobil "a to tu boli všelijakí diletanti".
Zvyšovanie penzií od roku 2022 na základe dôchodcovskej inflácie bude znamenať, že nízke penzie porastú pomalšie, ako v rokoch 2020 a 2021.
V októbri 2009 starobný dôchodok poisťovňa vyplácala 930 tisíc osobám, v októbri 2019 už bolo na Slovensku 1 milión 82 tisíc starobných dôchodcov.
Ak idete podať žiadosť o dôchodok, je dobré vedieť, že spôsob započítania doby štúdia na účely dôchodku sa menil od roku 2004. Inak sa počíta do tohto dátumu a inak pred ním.
Veľa ľudí sa po priznaní dôchodku informuje, prečo im nebol pre výpočet dôchodku hodnotený zárobok v roku, kedy dovŕšili dôchodkový vek.
Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa 1,5 miliardy eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia.
Sociálna poisťovňa by mala v budúcom roku priznať približne 29 tisíc starobných dôchodkov, ktorých priemerná výška by mala dosiahnuť 534 eur.
Mnoho dôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa poukazuje dôchodok na účet v banke si myslí, že výplatný termín dôchodku je v nepárny deň.