Ich celkové tržby prvýkrát presiahli miliardu eur.
Sú šťavnaté, voňavé, chutné, zdravé. Jahody boli doposiaľ symbolom začínajúceho sa leta, no vďaka slovenským pestovateľom už prvé sladké plody zbierajú začiatkom apríla.
Nadpriemerné úrody, intenzívne zrážky a vplyv pandémie nového koronavírusu na obchodovanie s obilím – aj taký bol rok 2020.
Pestovatelia zeleniny, zemiakov, ovocia a viniča očakávajú od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR riešenia. Tie neprichádzajú, a preto uvažujú o ukončení pestovania.
JOZEF SEDLÁK: Pozor, aj horčica kvitne nažlto. Nie všetko, čo je žlté, je repka. Pestuje sa jej priveľa, tvrdia ekoaktivisti i nový minister. Nuž, ako sa to vezme.
Najkrajšie jablko roka 2018 dopestoval Milan Minárik z Novák. Víťaza 23. ročníka celoslovenskej súťaže vyhlásili na výstave JAHRADA.
Pestovateľ Anton Burda z Belej nad Cirochou v Sninskom okrese sa snaží o sebestačnosť a minimalizovanie odpadov.
Môže sa stať človek bez pôdy ovocinárom? Môže, keď zainvestuje do profesionálneho sadu tak, že si vopred objedná jahody, broskyne či jablká.
Zeleninár z dolného Pohronia Ľudovít Kiss i niekedy pripadá ako Don Quijote, ktorý zvádza boj s veternými mlynmi. Na rozdiel od románového hrdinu má jeho práca zmysel.
Na Slovensku sa príroda neúprosne zahráva s ovocinármi. V histórii v južných okresoch v máji mrzlo len párkrát za 70 rokov, ale aktuálne úradovali májové mrazy už druhý rok po sebe.
Ešte stále sa spamätávajú z prvých ničivých mrazov a už sú tu ďalšie. Pestovatelia sú opäť v pohotovosti, aby zachránili to, čo z úrody zostalo.
Chcete slovenskú zeleninu, ovocie či bylinky? V tržniciach sa dá skontrolovať, či predajcovia ponúkajú domáce, alebo zahraničné produkty.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ak si niekto myslí, že jablká, hrušky či kapusta z EÚ stlačia ceny pre spotrebiteľov výrazne nadol, má pravdu naozaj iba sčasti.