Sú šťavnaté, voňavé, chutné, zdravé. Jahody boli doposiaľ symbolom začínajúceho sa leta, no vďaka slovenským pestovateľom už prvé sladké plody zbierajú začiatkom apríla.
Nadpriemerné úrody, intenzívne zrážky a vplyv pandémie nového koronavírusu na obchodovanie s obilím – aj taký bol rok 2020.
Pestovatelia zeleniny, zemiakov, ovocia a viniča očakávajú od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR riešenia. Tie neprichádzajú, a preto uvažujú o ukončení pestovania.
JOZEF SEDLÁK: Pozor, aj horčica kvitne nažlto. Nie všetko, čo je žlté, je repka. Pestuje sa jej priveľa, tvrdia ekoaktivisti i nový minister. Nuž, ako sa to vezme.
Najkrajšie jablko roka 2018 dopestoval Milan Minárik z Novák. Víťaza 23. ročníka celoslovenskej súťaže vyhlásili na výstave JAHRADA.
Pestovateľ Anton Burda z Belej nad Cirochou v Sninskom okrese sa snaží o sebestačnosť a minimalizovanie odpadov.
Môže sa stať človek bez pôdy ovocinárom? Môže, keď zainvestuje do profesionálneho sadu tak, že si vopred objedná jahody, broskyne či jablká.
Zeleninár z dolného Pohronia Ľudovít Kiss i niekedy pripadá ako Don Quijote, ktorý zvádza boj s veternými mlynmi. Na rozdiel od románového hrdinu má jeho práca zmysel.
Na Slovensku sa príroda neúprosne zahráva s ovocinármi. V histórii v južných okresoch v máji mrzlo len párkrát za 70 rokov, ale aktuálne úradovali májové mrazy už druhý rok po sebe.
Ešte stále sa spamätávajú z prvých ničivých mrazov a už sú tu ďalšie. Pestovatelia sú opäť v pohotovosti, aby zachránili to, čo z úrody zostalo.
Chcete slovenskú zeleninu, ovocie či bylinky? V tržniciach sa dá skontrolovať, či predajcovia ponúkajú domáce, alebo zahraničné produkty.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ak si niekto myslí, že jablká, hrušky či kapusta z EÚ stlačia ceny pre spotrebiteľov výrazne nadol, má pravdu naozaj iba sčasti.