Najstaršiu veľkovýrobňu piva na svete možno objavili americkí a egyptskí vedci v známej archeologickej lokalite Abydos v Egypte.
Ešte horkejšie pivo by mohlo vzniknúť vďaka českým vedcom. Ako prví na svete upravili chmeľ pomocou technológie CRISPR, ktorá umožňuje presné zásahy do konkrétneho génu.
Holanďan René Kruijt, generálny riaditeľ Heinekenu Slovensko, vraví, že po dvoch vlnách pandémie koronavírusu čelia krajina i on sám najväčšej životnej výzve.
Aj pivo sa vie pokaziť. Podnikom tak nezostalo nič iné len pivo po dátume spotreby tak povediac „vyliať“.
Aj preto sa zaväzuje využívať výlučne obnoviteľnú energiu, redukovať produkciu plastov a ešte viac šetriť vodu.
Rozhovor s Jánom Tribulíkom, zakladateľom minipivovaru Richtár Jakub v Bratislave.
Krátke obdobie konjunktúry vo výrobe a spotrebe piva na Slovensku sa skončilo.
Na prvý augustový piatok pripadá Medzinárodný deň piva. Tento rok môžu mať však oslavy dňa piva omnoho väčší význam.
Predaj piva v krčmách, baroch a reštauráciách klesol za obdobie marec až máj o 55 %, fyzicky o 728.000 hektolitrov.
Vraví sa o snúbení jedla a vína. To isté však platí aj pre nápoj z chmeľu. S mnohými jedlami tvorí ideálny pár – ako pivo k jedlu, jedlo k pivu aj pivo do jedla.
Rozdeľovať alkohol na tvrdý a mäkší je neopodstatnený a často aj nebezpečný mýtus.
Úplné otvorenie gastro prevádzok štartuje pivnú sezónu s mesačným oneskorením. Jej rozbeh však bude pomalý.
Z prieskumu agentúry 5W Public Relations vyplýva, že v dôsledku epidémie koronavírusu by si pivo značky Corona "za žiadnych okolností" nekúpilo 38 percent Američanov.
Druhý najväčší výrobca piva na svete počíta s pokračovaním rastu aj v tomto roku.
Užiť si sviatky bez bolesti žalúdka, zápchy či iných tráviacich ťažkostí môže byť u starších ľudí o niečo ťažšie v porovnaní s mladými generáciami.
Slovenské sladovne, jeden z posledných exportérov agrovýrobkov s vyššou pridanou hodnotou, sa už nemôžu spoliehať na domácu produkciu sladovníckeho jačmeňa.
Vedci z Mendelovej univerzity v Brne a Výskumného ústavu pivovarského a sladovníckeho vymysleli prístroj, ktorý umožňuje objektívne zmerať kvalitu piva priamo v teréne.
Výživoví poradcovia aj lekári sa zhodujú v tom, že najlepším nápojom k jedlu je voda, či už pramenitá, alebo minerálna. Piť by sme mali začať už pred prvým hltom.
Slovensko žije inak, ako žilo pred tridsiatimi rokmi, ale stále žije v spoločnosti piva. Raz týždenne si ho dá osem až deväť z desiatich dospelých.
Zaspíme po pití alkoholu skôr? A aký vplyv má nočné ponocovanie na hlboký spánok?