Vedci sa doteraz domnievali, že červení trpaslíci, najbežnejší typ hviezdy v našej domovskej galaxii sú príliš malí na to, aby okolo nich obiehali planéty.
Saturn znovu získal prvenstvo v počte mesiacov v Slnečnej sústave. Astronómovia potvrdili objav 62 nových mesiacov tejto planéty, čím sa ich oficiálny počet zvýšil na 145.
Dramatické prstence žiariace okolo modrobielej guľôčky – tak by sa dala popísať nová snímka zhotovená vesmírnym teleskopom Jamesa Webba, ktorá zachytáva Urán.
Ak máte možnosť zdržiavať sa v nasledujúcich dňoch mimo veľkých miest, obloha opäť ponúka možnosť pozorovať na nočnej oblohe jasnú Venušu uprostred zvieratníkového svetla.
Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme.
Rok 2022 bol piatym najteplejším od roku 1880, kedy sa meranie začalo, a uplynulých deväť rokov bolo najteplejších od doby pred priemyselnou revolúciou.
Čo je dobré pre vaše zdravie a pre planétu? Odborníci Svetový fond na ochranu prírody (WWF) ponúkajú užitočné tipy a rady.
Správa o stave planéty 2022 monitoruje takmer 32-tisíc populácií živočíchov a vyše 5230 druhov na svete. Od predchádzajúcej správy v roku 2020 je to nárast o 838 druhov a viac ako 11 000 populácií.
Vyrobiť si jedlo podľa svojich potrieb, zamedziť plytvaniu, nakŕmiť celú planétu alebo zaistiť jedlo pre astronautov.
Naša Zem si môže pripísať ďalší svetový rekord: Vedci potvrdili, že 29. jún bol najkratším dňom v histórii detailného merania.
Najmenšia planéta Slnečnej sústavy Merkúr patrí medzi tie najmenej preskúmané vesmírne telesá obiehajúce okolo Slnka.
Topenie večne zamrznutej pôdy v Arktíde, ktoré môže uvoľniť obrovské množstvo skleníkových plynov, ohrozuje nielen miestnu infraštruktúru, ale aj celú planétu.
Potvrdenie existencie cirkumplanetárneho disku okolo exoplanéty PDS 70c a jeho ďalšie pozorovanie môže zohrať významnú úlohu pri dokazovaní teórií o vzniku planét.
Astronómovia objavili náznaky toho, čo by mohla byť prvá planéta objavená mimo našej galaxie.
Vznik ani početnosť slnečných erupcií nedokážeme ovplyvniť, najlepšou obranou pred týmto potenciálne devastačným javom je preto ďalší výskum.
Prúdenie vetra na okrajoch Veľkej červenej škvrny na Jupiteri sa stále zrýchľuje.
Videozáznamy šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 u živých zvierat, matematicky podložený optimálny cvičebný režim, aj výročie vyškrtnutia Pluta zo zoznamu planét Slnečnej sústavy.
Autori novej štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise BioScience, varujú, že svet sa blíži ku kritickému bodu klimatických zmien, alebo už tento bod prekročil.
Takmer každý sci-fi príbeh začína (a niekedy končí) vytvorením podmienok na Marse podobných tým, aké panujú na Zemi (terraformácie), teda premenou v pohostinnejší svet.
Čínski vedci plánujú pomocou viac ako 20 nosných rakiet nacvičiť manéver, ktorým by odklonili asteroid potenciálne ohrozujúci Zem.