V týchto dňoch míňa Zem planétka Apophis, ktorá je od svojho objavenia v roku 2004 stredobodom záujmu astronómov z celého sveta.
Prví boli Rusi. Pokusov o dobytie Marsu bolo viac. Podarí sa to aj Perseverance?
Misia sovietskej sondy s názvom Venera 9, ktorá bola z kazašského Bajkonuru vypustená pred 45 rokmi, 22. októbra 1975, drží dvojitý primát vo výskume planéty Venuša.
Sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Mars Express objavila pod vrstvou ľadu v južnej polárnej oblasti červenej planéty niekoľko jazier tekutej vody, ktorá je zrejme slaná. ESA o tom informuje na svojich webových stránkach.
Medzinárodný tím vedcov objavil v atmosfére Venuše plyn, ktorý je spájaný so živými mikroorganizmami.
Ceres, jednu z tzv. trpasličích planét našej sústavy pokrýva kvapalina. Konkrétne má ísť podpovrchový o oceán so soľným roztokom.
Zatiaľ čo Zem je jediná obývateľná planéta Slnečnej sústavy, sústavy okolo iných hviezd môžu mať takýchto planét až sedem.
Vedci Mauro Bologna a Gerardo Aquino na základe najnovších výpočtov uviedli, že vysoká miera odlesňovania na planéte povedie k obrovskej katastrofe.
Hubbleov vesmírny ďalekohľad poskytol pozoruhodnú fotografiu zobrazujúcu letný čas na severnej pologuli "pána prstencov", planéty Saturn.
Nový výskum naznačuje, že Pluto malo pri svojom zrode pod povrchom oceán, ktorý v priebehu času pomaly zamŕzal.
Sonda bude na obežnej dráhe Marsu sledovať zmeny v atmosfére. Cieľom je zistiť, čo spôsobuje únik kyslíka a vodíka z povrchu planéty.
Merkúr je najmenšou planétou Slnečnej sústavy a zo všetkých planét obieha najbližšie k Slnku. Počas svojho obehu je dostatočne jasný na to, aby bol viditeľný voľným okom.
Vznik planéty zachytili pri hviezde AB Aurigae v súhvezdí Povozníka.
Britskí vedci vyrátali, že na našu planétu ročne dopadne zhruba 17-tisíc vesmírnych objektov.
Oblak vznikol pri zrážke dvoch telies z ľadu a prachu, ktoré boli veľké ako asteroidy.
Pandémia koronavírusu síce obmedzila spoločenský život, no spomalenie až zastavenie stále rastúceho spoločenského tempa sa v dobrom smere odráža na životnom prostredí.
Zemi podobnú planétu mimo Slnečnej sústavy objavil tím vedcov pri novej analýze skorších údajov získaných Keplerovým vesmírnym ďalekohľadom NASA.
Voda na Marse pochádza z najmenej dvoch rôznych zdrojov. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov, ktorí skúmali dva meteority z Červenej planéty.
Planéta Wasp-76b rotuje tak blízko pri svojej hviezde, že na jej slnečnej strane panuje teplota 2 400 stupňov Celzia. To je dosť na to, aby sa vyparovali kovy.
Ako uvádza nová štúdia zverejnená v časopise Journal of Geophysical Research: Planets, zmrznuté srdce Pluta môže byť hlavným motorom vetrov na tejto planéte.