Radi by ste prispeli k ochrane planéty? Osvojte si zelenší spôsob života. Ako lepšie hospodáriť s vodou?
Slnko je predmetom intenzívneho výskumu vedcov nielen preto, že je zdrojom energie, jeho aktivita tiež významne ovplyvňuje naše technológie aj civilizáciu ako celok.
Astronómovia objavili najmenšiu a Zemi najbližšiu čiernu dieru, ktorá sa na oblohe nachádza v oblasti súhvezdia Jednorožca.
Ako vyzerali miesta na Zemi pred takmer štyrmi dekádami? Google Earth na satelitných snímkach ukazuje, ako sa menili mestá a ako ubúdalo z pralesov.
Vplyv Yucatánského asteroidu, ktorý pred 66 miliónmi rokmi viedol k vyhubeniu dinosaurov, umožnil zrod dažďových pralesov na planéte Zem.
Malá výskumná helikoptéra Ingenuity na povrchu Marsu zrejme prvýkrát vzlietne začiatkom apríla.
Okolo Zeme v bezpečnej vzdialenosti preletel najväčší asteroid, ktorý má tento rok našu planétu minúť.
Blesky pri silných úderoch do Zeme mohli poskytnúť dostatok fosforu pre vznik života na našej planéte.
V týchto dňoch míňa Zem planétka Apophis, ktorá je od svojho objavenia v roku 2004 stredobodom záujmu astronómov z celého sveta.
Prví boli Rusi. Pokusov o dobytie Marsu bolo viac. Podarí sa to aj Perseverance?
Misia sovietskej sondy s názvom Venera 9, ktorá bola z kazašského Bajkonuru vypustená pred 45 rokmi, 22. októbra 1975, drží dvojitý primát vo výskume planéty Venuša.
Sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Mars Express objavila pod vrstvou ľadu v južnej polárnej oblasti červenej planéty niekoľko jazier tekutej vody, ktorá je zrejme slaná. ESA o tom informuje na svojich webových stránkach.
Medzinárodný tím vedcov objavil v atmosfére Venuše plyn, ktorý je spájaný so živými mikroorganizmami.
Ceres, jednu z tzv. trpasličích planét našej sústavy pokrýva kvapalina. Konkrétne má ísť podpovrchový o oceán so soľným roztokom.
Zatiaľ čo Zem je jediná obývateľná planéta Slnečnej sústavy, sústavy okolo iných hviezd môžu mať takýchto planét až sedem.
Vedci Mauro Bologna a Gerardo Aquino na základe najnovších výpočtov uviedli, že vysoká miera odlesňovania na planéte povedie k obrovskej katastrofe.
Hubbleov vesmírny ďalekohľad poskytol pozoruhodnú fotografiu zobrazujúcu letný čas na severnej pologuli "pána prstencov", planéty Saturn.
Nový výskum naznačuje, že Pluto malo pri svojom zrode pod povrchom oceán, ktorý v priebehu času pomaly zamŕzal.
Sonda bude na obežnej dráhe Marsu sledovať zmeny v atmosfére. Cieľom je zistiť, čo spôsobuje únik kyslíka a vodíka z povrchu planéty.
Merkúr je najmenšou planétou Slnečnej sústavy a zo všetkých planét obieha najbližšie k Slnku. Počas svojho obehu je dostatočne jasný na to, aby bol viditeľný voľným okom.