Merkúr je najmenšou planétou Slnečnej sústavy a zo všetkých planét obieha najbližšie k Slnku. Počas svojho obehu je dostatočne jasný na to, aby bol viditeľný voľným okom.
Vznik planéty zachytili pri hviezde AB Aurigae v súhvezdí Povozníka.
Britskí vedci vyrátali, že na našu planétu ročne dopadne zhruba 17-tisíc vesmírnych objektov.
Oblak vznikol pri zrážke dvoch telies z ľadu a prachu, ktoré boli veľké ako asteroidy.
Pandémia koronavírusu síce obmedzila spoločenský život, no spomalenie až zastavenie stále rastúceho spoločenského tempa sa v dobrom smere odráža na životnom prostredí.
Zemi podobnú planétu mimo Slnečnej sústavy objavil tím vedcov pri novej analýze skorších údajov získaných Keplerovým vesmírnym ďalekohľadom NASA.
Voda na Marse pochádza z najmenej dvoch rôznych zdrojov. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov, ktorí skúmali dva meteority z Červenej planéty.
Planéta Wasp-76b rotuje tak blízko pri svojej hviezde, že na jej slnečnej strane panuje teplota 2 400 stupňov Celzia. To je dosť na to, aby sa vyparovali kovy.
Ako uvádza nová štúdia zverejnená v časopise Journal of Geophysical Research: Planets, zmrznuté srdce Pluta môže byť hlavným motorom vetrov na tejto planéte.
Dym z rozsiahlych požiarov na východnom pobreží Austrálie by mohol dokola obkrúžiť celú planétu a v najbližších dňoch sa vrátiť nad západné pobrežie kontinentu.
Hviezda Betelgeuze v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam na našej oblohe, od októbra rýchlo stráca na jasnosti.
Ak bude jasná obloha v pondelok 11. novembra, uvidia Merkúr všetci, ktorí namieria ďalekohľady k Slnku, pretože Merkúr bude prechádzať popred žiariaci slnečný kotúč.
Darček z vesmíru dostal Miro Žbirka k 67. narodeninám, ktoré oslavuje 21. októbra. Je ním oficiálny certifikát o tom, že Planétka 1982 UF2 má po očíslovaní a pomenovaní definitívne označenie (5895) Žbirka.
Venuša mohla byť miliardy rokov obývateľná. Podľa štúdie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír mohla mať totiž kedysi podobné podmienky ako Zem.
Astronómovia prvýkrát objavili vodu v atmosfére planéty, ktorá sa nachádza v takzvanej obývateľnej zóne vzdialenej hviezdy.
Ak sa sami seba pýtate, ako môžete pomôcť zachrániť prales, ktorému sa hovorí zelené pľúca planéty a ktorý produkuje zhruba 20 percent kyslíka na zemi, odpoveď môže byť jednoduchá. Jedzte menej mäsa.
Masívna kozmická kolízia s planétou či planétami väčšími ako Zem môže byť odpoveďou na nezvyčajné jadro plynného obra, planéty Jupiter.
Štáty rozhodujú o smerovaní svojho priemyslu v dlhodobých cykloch. Ak sa zohľadní tento fakt, je podľa BBC jasné, že zásadné rozhodnutia treba prijať do konca roku 2020.
Pozorovania, ktoré urobila sonda New Horizon na Plute, priviedla vedcov k myšlienke, že sa pod jeho ľadovým povrchom ukrýva oceán.
Vedci objavili exoplanétu (planétu mimo slnečnej sústavy) podobnú Neptúnu a označili ju NGTS-4b.