Teleskop Cheops Európskej vesmírnej agentúry (ESA) odhalil "vesmírny balet" piatich exoplanét.
V prvom štvrťroku 2021 bude na oblohe pozorovateľná periodická kométa 141P/Machholz 2 aj malými ďalekohľadmi.
Jupiter obehne okolo Slnka raz za 11,9 roka, Saturn raz za 29,5 roka. Rozdielnu rýchlosť obehu týchto planét okolo Slnka si môžete teraz overiť na vlastné oči.
Vesmírna sonda BepiColombo, ktorá od roku 2018 putuje k Merkúru, sa priblížila k Venuši na vzdialenosť 10 720 kilometrov.
Geomagnetické pole Zeme pôsobí ako celoplanetárny štít, ktorý zachytáva a odráža ionizujúce nabité častice mieriace na planétu zo Slnka aj z ďalekého vesmíru. Aj tento štít má však svoje slabé miesto.
Hlavnou astronomickou udalosťou týchto dní je kométa Neowise. Zážitok umocní ďalší jav - v rade za sebou 'putujúce' všetky planéty slnečnej sústavy.
Celkový počet nám známych mesiacov Saturnu stúpol na 82. Jupiter ich má 79.
Zatiaľ čo sa hlavy štátov hašteria nad ochranou najzraniteľnejších miest Zeme, niektorí vedci si myslia, že treba chrániť aj iné planéty pred využívaním ľuďmi.
Tento rok bol na vzácne astronomické úkazy nadpriemerne pestrý. Skutočná lahôdka však pozorovateľov čaká tento víkend.
Sedem planét v sústave okolo hviezdy s označením Trappist-1 je kamenných a na niektorých z nich je možno viac vody v kvapalnom stave ako na Zemi.
Tím astrofyzika Stephena Kanea z Kalifornskej univerzity sa rozhodol medzi potenciálne obývané či obývateľné svety zaradiť nielen planéty, ale aj ich mesiace.
Luxembursko posilnilo ambície stať sa vodcom v kozmickom priemysle. V krajine začne platiť zákon, ktorý umožňuje uplatňovať vlastnícke právo na planétach.
Vedci prišli s prevratným objavom. Objavili totiž úplne novú planétu podobnú Neptúnu, ktorá môže pomôcť pri zodpovedaní základných otázok týkajúcich sa planét.
Planét mimo našej slnečnej sústavy sa podarilo objaviť stovky. Viaceré z nich obiehajú svoje hviezdy vo vzdialenosti vhodnej na udržanie vody na ich povrchu.
Astronómovia sú vo vytržení. Ďaleko od Zeme - približne 40 svetelných rokov - objavili jedinečnú sústavu siedmich planét veľkosťou podobných Zemi.
Tri "potenciálne obývateľné" planéty objavil medzinárodný tím vedcov na obežnej dráhe malej hviezdy asi 39 svetelných rokov od Zeme.
Po prvý raz sa vedcom podarilo priamo zistiť zloženie atmosféry exoplanéty, teda planéty mimo našej slnečnej sústavy.
Geometriu, o ktorej sa až doteraz predpokladalo, že bola prvýkrát použitá v 14. storočí, zrejme poznali už v starovekom Babylone.
Ľudia sa na hviezdy dívali od nepamäti, astronómia je jednou z najstarších vedeckých oblastí, ale človek začal cestovať do vesmíru len nedávno. Čo ľudstvo o vesmíre zistilo a čo viete vy?
Vek sústavy, ktorú tvorí 5 planét veľkosti Zeme, odhadujú vedci na 11,2 miliardy rokov. Slnečná sústava má pritom 4,5 a celý vesmír 13,8 miliardy rokov.