Mnohí sa už naučili nenosiť hotovosť, stačilo mať pri sebe plastovú platobnú kartu. Aj tento zvyk sa zmení, fungujeme stále viac digitálne. Aká je budúcnosť platenia?
Ročne sa na svete vyrobí vyše 300 miliónov ton plastov. Ale koľko z nich je stopercentne recyklovateľných? Slováci vymysleli riešenie.
Európska smernica o zákaze jednorazových plastových výrobkov platí už od júla 2021.
Pre malých predajcov môže byť nariadenie likvidačné, pretože si ekologickejšie obaly nemôžu dovoliť.
Zhoršenie kvality spermií a pokles mužskej plodnosti z bežných látok najviac ovplyvňujú plasty, dioxíny a paracetamol, ktorý je bežnou súčasťou liekov proti bolesti.
Čistotu antarktického snehu už nemožno považovať za samozrejmosť. Podľa novej štúdie sa totiž v čerstvo napadanom snehu na Antarktíde po prvýkrát našli mikroplasty.
More a oceány sa stali odpadkovým košom. Ako ovplyvňuje táto kontaminácia rýb náš jedálniček?
Každý zo zamestnancov tu nosí kompletné ochranné prostriedky - plášte, rukavice, čižmy, čiapky... Každý zamestnanec a na každom poschodí.
Na brehu gréckeho ostrova Rhodos vyplavilo more mŕtvu veľrybu. Päťmetrový tvor zahynul kvôli tomu, že mal v útrobách veľké množstvo plastov.
Nález zachovanej fosílie dinosaura, lokalizovanie hrobu Krištofa Kolumbusa, omladenie buniek o 30 rokov, vypustenie geneticky modifikovaných komárov a objavenie chemikálií v morskej tráve.
Holandskí vedci objavili v ľudskej krvi po prvý raz drobné plastové častice. Na to, či môžu predstavovať zdravotné riziko, je však potrebný ďalší výskum.
SAŽP v marcovej výzve s názvom Napijem sa bez obalu ponúka niekoľko rád do bežného života k minimalizácii vzniku tohto typu odpadu
Produkcia plastov sa do roku 2040 viac ako zdvojnásobí. To by mohlo viesť k štvornásobnému zvýšeniu plastového odpadu v oceánoch a moriach do roku 2050.
S riekou Dunaj sa každý deň vlievajú do Čierneho mora až štyri tony plastov.
Vedci zo Sydneyskej univerzity zistili, že ryby vystavené vysokým teplotám a druhu chemikálie, ktoré obsahujú plasty, rastú pomalšie.
Zálohový systém chce motivovať zákazníka, aby zálohovaný obal nezahadzoval, bol zodpovedný a vrátil ho do obchodu.
Zálohovanie plastových fliaš či plechoviek, ktoré sa od 1. januára 2022 zavádza na Slovensku, sa bude týkať len obalov s označením "Z" Zálohované.
Prvá cesta do supermarketu v novom roku vás môže poriadne prekvapiť. Od prvého januára si za každú z nich pri pokladnici priplatíte 15 centov.
Ak ste zvyknutí kupovať si jedlo či kávu "so sebou", váš rituál sa už čoskoro predraží. Od prvého decembra totiž platí zákaz jednorazových plastov. To znamená, že predajca vám po novom plastový obal zaúčtuje, alebo vám musí ponúknuť ekologickú alternatívu.
Ako by to vyzeralo, keby z predajní zrazu zmizli mikroténové sáčky?