Podľa nových zistení je však množstvo plastov plávajúcich na hladine morí a oceánov vyššie, než uvádzali predchádzajúce štúdie.
Vedci našli ďalší spôsob ako dať nový život starému plastu. Docent chémie prišiel na riešenie pomerne netradične.
Koľko plastového odpadu vyprodukujeme a aký podiel na ňom majú práve obaly?
Uvoľňujú sa z PET fliaš do nápojov škodlivé látky, ak ich necháte na slnku?
Sú považované za nepriateľa zdravého stravovania a štíhlej línie, občas im však nevieme odolať.
Objem plastu, ktorý sa dostáva do svetových oceánov, od roku 2005 "bezprecedentne vzrástol". Do roku 2040 sa jeho množstvo môže takmer strojnásobiť, ak nebudú prijaté protiopatrenia.
U morských vtákov bolo zistené nové ochorenie spôsobené výlučne plastmi.
Mnohí sa už naučili nenosiť hotovosť, stačilo mať pri sebe plastovú platobnú kartu. Aj tento zvyk sa zmení, fungujeme stále viac digitálne. Aká je budúcnosť platenia?
Ročne sa na svete vyrobí vyše 300 miliónov ton plastov. Ale koľko z nich je stopercentne recyklovateľných? Slováci vymysleli riešenie.
Európska smernica o zákaze jednorazových plastových výrobkov platí už od júla 2021.
Pre malých predajcov môže byť nariadenie likvidačné, pretože si ekologickejšie obaly nemôžu dovoliť.
Zhoršenie kvality spermií a pokles mužskej plodnosti z bežných látok najviac ovplyvňujú plasty, dioxíny a paracetamol, ktorý je bežnou súčasťou liekov proti bolesti.
Čistotu antarktického snehu už nemožno považovať za samozrejmosť. Podľa novej štúdie sa totiž v čerstvo napadanom snehu na Antarktíde po prvýkrát našli mikroplasty.
More a oceány sa stali odpadkovým košom. Ako ovplyvňuje táto kontaminácia rýb náš jedálniček?
Každý zo zamestnancov tu nosí kompletné ochranné prostriedky - plášte, rukavice, čižmy, čiapky... Každý zamestnanec a na každom poschodí.
Na brehu gréckeho ostrova Rhodos vyplavilo more mŕtvu veľrybu. Päťmetrový tvor zahynul kvôli tomu, že mal v útrobách veľké množstvo plastov.
Nález zachovanej fosílie dinosaura, lokalizovanie hrobu Krištofa Kolumbusa, omladenie buniek o 30 rokov, vypustenie geneticky modifikovaných komárov a objavenie chemikálií v morskej tráve.
Holandskí vedci objavili v ľudskej krvi po prvý raz drobné plastové častice. Na to, či môžu predstavovať zdravotné riziko, je však potrebný ďalší výskum.
SAŽP v marcovej výzve s názvom Napijem sa bez obalu ponúka niekoľko rád do bežného života k minimalizácii vzniku tohto typu odpadu
Produkcia plastov sa do roku 2040 viac ako zdvojnásobí. To by mohlo viesť k štvornásobnému zvýšeniu plastového odpadu v oceánoch a moriach do roku 2050.