Nález zachovanej fosílie dinosaura, lokalizovanie hrobu Krištofa Kolumbusa, omladenie buniek o 30 rokov, vypustenie geneticky modifikovaných komárov a objavenie chemikálií v morskej tráve.
Holandskí vedci objavili v ľudskej krvi po prvý raz drobné plastové častice. Na to, či môžu predstavovať zdravotné riziko, je však potrebný ďalší výskum.
SAŽP v marcovej výzve s názvom Napijem sa bez obalu ponúka niekoľko rád do bežného života k minimalizácii vzniku tohto typu odpadu
Produkcia plastov sa do roku 2040 viac ako zdvojnásobí. To by mohlo viesť k štvornásobnému zvýšeniu plastového odpadu v oceánoch a moriach do roku 2050.
S riekou Dunaj sa každý deň vlievajú do Čierneho mora až štyri tony plastov.
Vedci zo Sydneyskej univerzity zistili, že ryby vystavené vysokým teplotám a druhu chemikálie, ktoré obsahujú plasty, rastú pomalšie.
Zálohový systém chce motivovať zákazníka, aby zálohovaný obal nezahadzoval, bol zodpovedný a vrátil ho do obchodu.
Zálohovanie plastových fliaš či plechoviek, ktoré sa od 1. januára 2022 zavádza na Slovensku, sa bude týkať len obalov s označením "Z" Zálohované.
Prvá cesta do supermarketu v novom roku vás môže poriadne prekvapiť. Od prvého januára si za každú z nich pri pokladnici priplatíte 15 centov.
Ak ste zvyknutí kupovať si jedlo či kávu "so sebou", váš rituál sa už čoskoro predraží. Od prvého decembra totiž platí zákaz jednorazových plastov. To znamená, že predajca vám po novom plastový obal zaúčtuje, alebo vám musí ponúknuť ekologickú alternatívu.
Ako by to vyzeralo, keby z predajní zrazu zmizli mikroténové sáčky?
Mladé morské korytnačky prehĺtajú veľké množstvo plastov na otvorenom mori, ktoré pre ne skôr bývalo ideálnym miestom pre vývoj.
FRANTIŠEK MÁTEL: Odpad by sa mal zhodnotiť čo najbližšie k miestu jeho vzniku. Tašky vyrobené z recyklovaných PET fliaš vo Vietname však zanechávajú veľkú uhlíková stopu.
Na testoch sa zúčastnili spotrebiteľské organizácie z Dánska, Francúzska, Talianska a Španielska.
Aj dnes sa ešte stretávame s viacerými mýtmi, ktoré sú spojené s vyhadzovaním a triedením odpadu.
Ročne sa u nás použije miliarda PET fliaš, na recykláciu sa vráti 60 percent.
Recyklácia plastov je svetová téma a nielen na Svetový deň životného prostredia
Pomocou moderných techník chápeme čoraz lepšie, ako môže znečistenie plastmi pôsobiť na morské organizmy, a nová štúdia ukázala, ako to vplývalo na živočíchy v minulosti.
Podľa dát Európskeho parlamentu polovicu odpadu, ktorý skončí v riekach a v moriach, tvoria práve jednorazové plasty. Už dnes je v oceánoch viac ako 150 miliónov ton plastu.
Čo budeme mať dnes na večeru? Prosíte si suši z lega či burger z platobných kariet? Tieto príklady sú extrémne, ale ilustrujú, koľko mikroskopických plastových častíc skonzumujeme.