MARIÁN REPA: Spotreba nealkoholických nápojov na Slovensku z roka na rok stúpa. S ňou aj množstvo plastových fliaš.
Výskum preukázal častice takzvaných mikroplastov v stolici ľudí, ktorí plánovane konzumovali jedlá a nápoje s predpokladaným stopovým výskytom plastov.
MARIÁN REPA: Plasty sú lacné, ľahké a ich používanie je pohodlné. Teraz však zisťujeme, že v konečnom dôsledku za tento komfort draho zaplatíme.
Európsky parlament (EP) jednoznačne podporil sadu opatrení, ktoré tvoria prvú európsku stratégiu boja proti plastovému odpadu.
FRANTIŠEK MÁTEL: Problém znečisťovanie životného prostredia obalmi z plastov nespočíva len v „zlých“ plastoch, ale najmä v nezodpovedných ľuďoch.
Zavedenie 90-percentnej recyklácie na PET fľaše napríklad môže podľa slovenských výrobcov viesť k poklesu triedenia plastov ako celku.
Tím britského televízneho kanálu BBC One získal ďalšie otrasné dôkazy o ničivom vplyve plastového odpadu na zvieratá.
Bombaj sa stal najväčším indickým mestom, ktoré zakázalo používanie jednorazových plastových výrobkov.
Veľrybu sa snažili dostať naspäť na otvorené more. Plasty jej neumožňovali prijímať potravu.
Výrobcovia vatových tyčiniek do uší v prípade potreby pri ich výrobe nahradia plast papierom. Takýto produkt bude ale zrejme mierne drahší.
Prívalu plastového odpadu neunikol ani najhlbší kút svetových oceánov: bezmála 11 kilometrov hlboká Mariánska priekopa.
Globálny problém s hromadením plastového odpadu na súši i mori by mohli pomôcť riešiť baktérie s upraveným enzýmom, vďaka ktorému by mohli "pojedať" polyetylén.
Množstvo plastového odpadu znečisťujúceho povrchové vody Tichého oceánu za posledné roky mnohonásobne vzrástlo.
Takmer 90 % všetkých morských vtákov počas života prehltlo nejakú formu plastu; o ostatných živočíchoch a rybách, ktoré konzumujú aj ľudia, ani nehovoriac.
V polovici januára publikovali nemecké médiá test morských solí. V gurmánskej soli nazývanej morský kvet, ktorá patrí medzi najdrahšie, našli šokujúco veľa plastových mikročastíc.
FRANTIŠEK MÁTEL: Spoplatnením plastových tašiek sa objem odpadu z nich zrejme zníži, ale určite sa tento ekologický problém nevyrieši.
Na slovenský trh vstúpi rumunská spoločnosť Green Group s priamou investíciou osem až desať miliónov eur na výstavbu nového závodu na spracovanie plastov.
Pláže jedného z najodľahlejších, a preto aj neobývaného ostrova sú pokryté najhustejšou koncentráciou plastového odpadu na planéte.
Ako sa na Slovensku plytvá odpadom, ktorý by sa dal ešte triediť a ďalej spracovať, vidno už na jednoduchom porovnaní s niektorými krajinami v zahraničí.
Českí vedci zistili, že látka bisfenol S, ktorá je často obsiahnutá napríklad vo výrobkoch z plastov, ohrozuje plodnosť.