Najčastejšími darcami orgánov už nie sú motorkári. Tak kto?
Napriek vedeckému pokroku rakovina pľúc ostáva závažným a ťažko liečiteľným typom rakoviny.
Astma je jedným z najrozšírenejších neprenosných ochorení a je považovaná aj za najčastejšie chronické ochorenie medzi deťmi.
Hľadanie odpovede na otázku, či lahodný alkoholický nápoj patrí do zdravého stravovanie žien zamestnáva vedcov už desaťročia. V súčasnosti prichádzajú s prekvapivými zisteniami, ktoré môžu niekoho potešiť a iných zase zarmútiť.
Môžete ju piť ráno na lačno, ale pokojne aj počas dňa. V lete skvele osvieži, je bez cukru a nielenže vás napojí, pomôže aj vášmu telu.
Vedci objavili mikroplasty v pľúcach žijúcich ľudí, vyplýva zo štúdie, o ktorej informoval denník The Guardian.
Prečo sa pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc majú horšie v zime?
Žijeme v netradičnej dobe, v ktorej ako keby existoval iba covid. A pre strach z neho zabúdame na iné, tiež nebezpečné ochorenia. Jedným z nich je chronické obštrukčné ochorenie pľúc (CHOCHP).
Pandémia trvá už skoro dva roky, čo je rovnaký čas, aký mnohí pacienti odkladajú návštevu u špecialistov, a to nielen pneumológov.
Ísť na pľúcnu ventiláciu sa rovnalo takmer rozsudku smrti.
Problémom je aj to, že pacienti zo strachu z COVID-19 nenavštevujú svojich špecialistov a noví pacienti akoby ani neboli.
Na rôzne pľúcne fibrózy zomiera viac ľudí, ako na známe druhy rakoviny a pritom môže pomôcť včasná diagnostika a liečba.
Fakultná nemocnica v pražskom Motole (FNM) transplantovala pľúca pacientovi po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19.
Pľúcna artériová hypertenzia je vzácne ochorenie, ktoré typicky postihuje mladších ľudí.
Transplantácie pľúc neustali ani počas pandémie.
Ak ste mali ťažký priebeh tohto ochorenia a skončili ste v nemocnici, mali by ste si v prepúšťacej správe nájsť odporúčania na doliečenie v kúpeľoch.
Moderná medicína je schopná úžasných vecí dokonca aj v prípadoch pacientov v kritickom stave, ale nezmôže nič, ak ľudia nevyhľadajú lekársku pomoc.
V úmrtnosti na zápal pľúc sa Slovensko v EÚ zaradilo na nelichotivé 2. miesto za Portugalskom. Ročne na chrípku a zápal pľúc zomrie vyše 2 700 Slovákov.
Približne 5000 ľudí na Slovensku ročne podľahne respiračným a kardiovaskulárnym ochoreniam v dôsledku zlej kvality ovzdušia. V Európe je to ročne 400 000 ľudí.
Výskyt v jednotlivých krajinách sa líši, celkovo však ide o jednu z najpočetnejších príčin úmrtia. Koronavírus môže byť pre chorých osudným. Ako sa chrániť?