Zatiaľ čo Európska únia jednoznačne podporuje Ukrajinu, Robert Fico nie, podotkol.
Ako dopadli rokovania o plyne v Bruseli?
O súčasnej situácii rokoval s eurokomisárom pre energetiku Danom Jörgensenom. Rokovanie bolo podľa premiéra "mimoriadne konštruktívne".
Nie všetok plyn zo zásob patrí slovenským dodávateľom, využívajú ho aj zahraničné firmy.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Dalo sa to čakať. Ukrajina nám nepredĺžila zmluvu o tranzite ruského plynu. Robert Fico sa vybral za Vladimirom Putinom, no mal skôr rokovať s Volodymyrom Zelenským.
Taktiež skritizoval návrh opozície na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.
Moldavsko tvrdí, že Rusko "nafúklo" údaje o jeho dlhu, a viní Moskvu, že takto koná z politických dôvodov.
Taktiež ropovodom Družba preváža svojim územím ďalej na západ ruskú ropu, ktorá tečie z Ruska cez Ukrajinu.
SR spolu s Maďarskom lobovali za predĺženie zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, ktorá platila do 31. decembra 2024.
Podľa Szijjártá Kyjev sa síce snaží vstúpiť do EÚ, avšak ako kandidát na členstvo svojím rozhodnutím opäť postavil európsku ekonomiku do zložitejšej situácie.
Platnosť zmluvy o tranzite plynu do Európy medzi Ukrajinou a Ruskom sa skončila na konci roka 2024. Ukrajinci sa ju rozhodli nepredĺžiť.
Na tento scenár sme pripravení a aktuálne na Slovensku nehrozí nedostatok plynu, uviedla ministerka hospodárstva.
V októbri britská vláda oznámila, že spoločnostiam, ktoré ťažia ropu a zemný plyn v Severnom mori, zvýši daň z nadmerných ziskov.
Ruský plyn prúdi potrubím do Európy už len jednou trasou - cez Turecko do Maďarska.
Podľa poslanca Galeka určuje cenu plynu jeho dostupnosť a tú Slovensku Rusi aktuálne zabezpečiť nevedia.
Kyjev ukončenie prepravy ruského plynu odôvodnil ukrajinskou národnou bezpečnosťou.
Moldavský separatistický región dostával ruský plyn cez Ukrajinu.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila v stredu o 08.00 h moskovského času (05.00 h SEČ) dodávky ruského plynu cez Ukrajinu.
Iba na poplatkoch za tranzit plynu, ktorý bude prúdiť zo západu a nie z východu, zaplatia plynárenské spoločnosti na Slovensku o približne 177 miliónov eur viac.
Estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna označil za "absolútne neprijateľnú" hrozbu Slovenska zastaviť dodávky elektriny Ukrajine.