Rok Ľudovíta Štúra je aj polstoročnicou jeho modranského múzea. Sme takmer rovesníci, a ja, o čosi mladšia, múzeum vnímam ako súčasť svojej literárnej výbavy.
Súčasníci ho nedokázali doceniť. Bol to však práve on, kto pochopil politickú nutnosť oddelenia slovenčiny od češtiny, hovorí jazykovedec Ľubomír Ďurovič.
ANDREJ BARÁT, MILAN ČUPKA: Štúr ako novinár, to je oblasť jeho pôsobenia, ktorá sa neraz prehliada. Hoci vplyv jeho novín je preceňovaný, predsa len tvoria základ modernej slovenskej žurnalistiky.
Dnešné vzkriesenia Štúra kontrastujú s nedávnou minulosťou. V roku 2007 napríklad Rudolf Chmel konštatoval, že Ľudovít Štúr je pre väčšinu Slovákov symbol takmer mŕtvy.
Štúr. Ľudovít Štúr. Slovenský hrdina s licenciou kodifikovať. A na naše pomery i magickou schopnosťou spájať celú spoločnosť. Ako rezonuje u dnešnej generácie? Ako hit.
Najznámejší sa stal dielami Smrť Jánošíkova a Žltá ľalia a už za života ho považovali za veľmi dobrého autora.
A ty mor ho! – hoj mor ho! detvo môjho rodu, kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu... Existuje vôbec klasickejšia slovenská poézia ako tento historický spev?
Poskromne, veľmi poskromne vieme o Adele Ostrolúckej. Existuje portrét potvrdzujúci jej krásu, akurát, že ho namaľovali 23 rokov po jej smrti.
V roku dvestoročnice najvýznamnejšieho slovenského národného dejateľa, jedného z kodifikátorov spisovnej slovenčiny Ľudovíta Štúra je ideálny čas vyskúšať si, čo viete o generácii štúrovcov.
Popri Štúrovi a Hurbanovi bol tretím významným organizátorom slovenského národného hnutia. Ján Francisci Rimavský, prezentovaný ako "ideál štúrovských cností".
S milovanou Marínou sa síce za života obišli, po smrti však zostali navždy spolu. Prinajmenšom spojení maturitnou otázkou.
Bol výnimočným básnikom štúrovskej generácie, rebelom a revolucionárom. Janko Kráľ, muž so zvláštnou povahou, divný Janko.
Zo "slovenského triumvirátu" národných velikánov Štúr-Hurban-Hodža najmä tomu poslednému čo by národ zostávame nesmierne veľa dlžní.
Hoci nosila sukne, dokázala v ťažkých časoch veľa. V 19. storočí sa odvážila vystúpiť proti spoločenským predsudkom. Oči na nej mohli nechať viacerí štúrovci.
Kým Štúr bol vizionár, Hurban sa zdal väčší realista, tvrdý kritik a muž skutkov. Keď došlo na lámanie chleba, neváhal vymeniť pero za šabľu a Bibliu za tri pištole.
Nedožil sa ani 41 rokov, stihol však získať takú slávu a popularitu, ako vari žiadny Slovák pred ním a ani po ňom.