Je to fakt: svoje peniaze investuje stále málo Slovákov. Niekto si myslí, že na to nemá, niekto sa iba bojí. Je riešením investovať prostredníctvom banky?
ĽUBOŠ PAVELKA: Pri správe cudzieho kapitálu v praxi platí pravidlo morálneho hazardu: zisky sú súkromné a straty sa zoštátňujú.
Počas minulého roka rástli všetky triedy aktív.
Parlament prijal zákon, ktorý upravuje zdaňovanie výnosov z podielových fondov. Pre investorov by to mala byť pozitívna zmena. Do akej miery?
Aj keď sa finančným trhom darí, cítiť, že ľudia majú menej peňazí na investovanie.
Najvyššiu výnosnosť v sledovanom období dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom na úrovni 44,1 %.
„Priznám sa, nečakal som, že situácia bude v roku 2022 taká komplikovaná a nepriaznivá pre kapitálové trhy,“ hovorí Roman Vlček, výkonný riaditeľ a člen predstavenstva Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
Vojna otriasa aj finančnými trhmi, neskúsení investori môžu spanikáriť.
ĽUBOŠ PAVELKA: V zahraničí obmedzujú špekulatívne nákupy nehnuteľností. Určitú časť musia developeri ponúknuť na predaj ľuďom, ktorí v nich budú naozaj bývať.
V situácii aká nastala teraz, je vhodné diverzifikovať riziko, že prerobíte na vkladoch a hľadať viacero investičných príležitostí.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ukladanie finančných rezerv na vkladné knižky už vyšlo z módy. Bankoví úradníci väčšinu klientov presvedčia, že jedinou spásou je sporenie vo forme podielových fondov.
Priemerný občan na Slovensku vlani disponoval bohatstvom vo výške 6 778 eur a mal dlh na úrovni 7 990 eur.
Minulý rok pribudli slovenským domácnostiam na bankové účty viac ako 3 miliardy eur a do podielových fondov smerovalo 491 miliónov eur.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ekonomické dôsledky pandémie obnažujú realitu o solventnosti milionárov. Popri finančnej skupine Arca sa slovo insolvencia začína točiť aj pri iných celebritách.
Dobrá výplata a málo dlhov? Ani tak nebude hypotéka stačiť na vlastné bývanie.
Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov vmali ku koncu septembra zmiešané fondy. Po nich nasledovali realitné a dlhopisové fondy.
Pri rozhodovaní sa medzi dobrovoľným investovaním cez 2. pilier, 3. pilier alebo priamo cez správcov do podielových fondov je veľmi dôležitá výkonnosť fondov.
Podielové fondy sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín, podľa toho, kam sa peniaze podielnikov investujú. Od toho sa zároveň odvíja šanca na vysoký či nízky výnos.
Dve tretiny tridsiatnikov sa pripravuje na svoju budúcnosť, tretina z nich pritom už dnes investuje.
Kúpa obrazu či iného umeleckého predmetu nie je len príležitosťou skrášliť svoj príbytok, ale môže byť tiež zaujímavou investičnou príležitosťou.