Tisíce používateľov sociálnych sietí však zdieľali príspevky, podľa ktorých vraj červené odtiene znamenajú, že polárna žiara v atmosfére spaľuje kyslík potrebný pre život na Zemi.
Výskumníci tvrdia, že ich objav otvoril nové spôsoby skúmania slnečnej aktivity.
Slnko zašlo 18. novembra a vyjde až 23. januára. Medzi tým je 66 dní temnoty. Ako sa žije v meste, ktoré dva mesiace nič nevidí?
Zo Slovenska bolo včera možné pozorovať polárnu žiaru. Niektorí Slováci však videli niečo úplne iné.
Za polárnou žiarou ľudia na Slovensku nemuseli cestovať na sever Európy niekde k pólu. Mohli ju vidieť týchto dňoch aj doma voľným okom.
Polárnu žiaru bolo možné vidieť aj na mnohých miestach v Česku a ďalších okolitých krajinách.
V nedeľu neskoro večer bolo možné v severných Čechách vidieť vzácnu polárnu žiaru. Podľa Českého hydrometeorologického ústavu a astronóma Petra Horáleka by žiara mohla byť dnes v noci viditeľná aj na Slovensku.
V noci na pondelok mohlo pozorné oko na hviezdnatom nebi nad Českom zachytiť ojedinelý úkaz, bola viditeľná polárna žiara.
Len nedávno objaviteľ asteroidov Štefan Kürti osobne odovzdal Tomášovi Slovinskému aj zápis do katalógu nebeských telies.
V noci zo soboty na nedeľu sa naskytnú vysoké šance na pozorovanie polárnych žiar aj zo stredných zemepisných šírok, teda aj z Česka a Slovenska.
Sonda Juno krúžiaca okolo Jupitera odhaľuje pôvod jeho polárnych svetelných šou.
Polárna žiara, na severnej pologuli zvaná aurora borealis, na južnej aurora australis, sú farebné, svetelné pásy viditeľné na obzore vo vyšších zemepisných šírkach.
Islandská meteorologická služba vydáva každý deň spravodajstvo, v ktorom sa pravdepodobnosť úkazu stanovuje na deväťstupňovej škále.
Islandská polícia požiadala turistov, ktorí do krajiny prichádzajú pozorovať polárnu žiaru, aby sa kvôli tomu neprestali venovať šoférovaniu.
Cestovateľ Aleš sa vydal na cestu dlhú 38 000 km, počas ktorej navštívi 9 krajín. Vďaka jeho fotkám a videám sa môžete pozrieť, ako to vyzerá v Nórsku, kam sa vydal pozorovať polárnu žiaru.
Zima nemusí byť len o lyžovačke a sánkovačke. Sneh a ľad ponúka omnoho viac možností, ako si zašportovať a získať úžasné zážitky.
Nádherné divadlo však bude v budúcom desaťročí ťažšie zahliadnuť. Aurora borealis sa nestratí úplne, ale očakáva sa, že sa bude objavovať zriedkavejšie.
Polárnu žiaru, jednu z najpôsobivejších prírodných úkazov, bolo možné vidieť aj nad Slovenskom. Pričinila sa o to nezvyčajne silná slnečná búrka.
Úplné zatmenie Slnka bude v piatok 20. marca pozorovateľné z pevniny iba na Špicbergoch a na Faerských ostrovoch. Domáci však varujú pred zimou a medveďmi.
Od 27. novembra do 15. januára sú v Nórsku polárne noci, ktoré nechajú vyniknúť jas a nádherné farby polárnej žiary.