OLIVER BAKOŠ: Nepretržitá telenovela sršiaca z parlamentu síce pomaly, ale isto vytláča záujem divákov o pôvodné juhoamerické telenovely, preto nemožno vôbec tvrdiť, že kultúra nejako upadá.
IGOR DANIŠ: Slobodné voľby sú jedným zo základných pilierov demokracie. V poslednom čase sú ich výsledky čoraz viac spochybňované a ignorované. Sme na pokraji epochálnej zmeny?
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Existencia republiky je nám na príťaž, pretože v skutočnosti preferujeme naťahovačky o to, kto si uchmatne viac formičiek.
OLIVER BAKOŠ: Tak nám parlament odvolal nevinného Michala Šimečku z funkcie podpredsedu. Teda ako celkom nevinného ho vidia predovšetkým členovia a sympatizanti PS.
IGOR DANIŠ: Múdrejší ustúpi, hlúpejší sa háda. Kto je v slovenskej politike múdrejší a kto hlúpejší? A záleží na tom našim politikom? Keď už im je to jedno, mali by myslieť na Slovensko.
IVAN HOFFMAN: Rozdelenie spoločnosti, v ktorej sa ťažko hľadá spoločný menovateľ, nenastalo zo dňa na deň. Svoju úlohu zohrala práve pluralita médií.
OLIVER BAKOŠ: Médiá speli k revolučnej dokonalosti. Začali poskytovať neobľúbené politické relácie úplne bez politikov, ktorí v nich každý týždeň štandardne parádne dostávali na frak.
IGOR DANIŠ: Detailne debatovať o tom, ktorý paragraf ako zmeniť, je náročnejšie na rozdiel od toho, ako sa donekonečna obviňovať, kto nesie väčšiu mieru viny za vyhrotenie nálady v spoločnosti.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Sympatický krízový politický tandem lúčiacej sa hlavy štátu a nastupujúceho prezidenta by však takmer určite nevznikol, keby Pellegrini predtým urážal Čaputovú.
IGOR DANIŠ: Opozícia musí zmeniť rétoriku, Smer ubrať zo svojej dlhodobo konfrontačnej politiky, ktorá vyvoláva búrlivé reakcie. Múdrejší ustúpi, sprostejší sa háda. Kto je kto?
OLIVER BAKOŠ: V spoločnosti nepretržite stúpa politické napätie, no nejeden občan má stále má možnosť ukryť sa medzi iných. Horšie je to medzi celebritami, ktoré kráčajú do neznáma.
OLIVER BAKOŠ: Voliči, unavení podrobnosťami zo sexuálneho života celebrít a známych politických osobností, sa prostredníctvom matematiky radostne presunú do rajsky nedotknutej ideovej oblasti.
OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov nesmierne prekvapilo, že do spoločenského a verejného života čoraz viac preniká dialektika.
ZUZANA KUSÁ: Pocit, že môžeme dať bokom opatrnosť a dôverovať aj neznámym (bez predchádzajúcich záruk ich ľudskosti a dobrých mravov) je privilégiom života žitého v relatívnom bezpečí.
PETER WEISS: Ľudia z OĽaNO poväčšine neovládali ani základné písmená politickej abecedy. O to viac však podliehali arogancii a opitosti mocou.
IGOR DANIŠ: Keď svojho času exprezident Andrej Kiska svoju novú stranu nazval Za ľudí, zdalo sa, že absurdnejší názov už nie je možný. Omyl.
IGOR DANIŠ: Najprv si musíme zadefinovať, kto sa hodí na hlavu štátu a čo by mal uchádzač spĺňať. V tom jasno ani v jednej časti bývalej federácie dodnes nemáme.
JURAJ MARUŠIAK: V roku 2023 si budeme vyberať iba medzi rôznymi odtieňmi zlých riešení.
ZUZANA KUSÁ: Ako sa odvolaním vlády dajú pokaziť Vianoce, ak vo výskumoch väčšina obyvateľov deklaruje, že sa o politiku zaujíma málo alebo vôbec?
OLIVER BAKOŠ: Politická situácia je na Slovensku natoľko napätá, nakoľko ju napínajú politici.