MICHAL HORSKÝ: Hospodária strany s našimi peniazmi tak, ako by sme si priali? Problém nie je len v pofidérnych praktikách, ale aj v systéme. Prečo? A čo s tým?
Deväť politických strán a hnutí, ktoré by sa podľa posledných prieskumov mali dostať do parlamentu, vlani získalo príjmy v celkovej hodnote 13 miliónov eur.
MICHAL HORSKÝ: Boj o voliča beží na plné obrátky a neraz nekalo. Moc je lákavá, a tak nečudo, že sa strany uchyľujú aj k stratégiám za horizontom zákona. Aj podvod niečo stojí.
IGOR DANIŠ: Politici vždy striedali politické tričká. Čo sa však deje teraz, nemá obdobu. Niektorým politikom tak zachutila moc, že bez hanby strácajú akékoľvek zábrany a česť.
MICHAL HORSKÝ: Politické strany zrazu počúvajú a stretávajú sa s občanmi. Vitajte v politickej kampani.
MICHAL HORSKÝ: Priestor na odmeňovanie lojality straníkov sa zužuje. Strany musia do nedele odovzdať kandidačné listiny. Čo spôsob ich zostavovania vypovedá o straníckom systéme?
Denník Pravda preskúmal informácie z transparentných účtov politických strán, ktoré ukazujú, na čo najviac míňajú peniaze.
Ústavný súd SR rozhodol, že časť zákona o politických stranách je v rozpore s ústavou.
S čím išli politické strany do minulých volieb a čo z toho sa im podarilo naplniť.
Väčšie parlamentné strany si vedia financovať volebnú kampaň z príspevku od štátu, tie malé musia zaujať sponzorov.
MARIÁN REPA: Parlament dnes horúčkovito rokoval o desiatkach zákonov. Pritom každému muselo byť jasné, že všetky návrhy schváliť nestihne. A možno je to tak aj lepšie...
MICHAL HORSKÝ: Zvolebnieva sa. Úrodné obdobie bohaté na nové politické strany a kuriozity. Kto mieni (ne)zamiešať kartami v politickom ringu? A v čom je hlavný problém?
IGOR DANIŠ: Myslia politici malých a často aj obskúrnych strán spájanie úprimne, alebo len naoko, aby sa dostali vo voľbách do NR SR a potom si každý pôjde vlastnou cestou.
JOZEF LENČ: Dožívajúca vládna „koalícia“ mala možnosť ukončiť éru rozkladu dôvery v demokraciu. Namiesto toho si pod vplyvom konšpiračných teórií Igora Matoviča vybrala ústavnú ochranu mečiarizmu.
MICHAL HORSKÝ: Sulík dopláca na svoje politické hry, Smer s OĽaNO stagnujú a Progresívne Slovensko rastie. Tak vyzerá vývoj politických preferencií. Ako si počínali ostatné strany?
MICHAL HORSKÝ: Supervoľby sú za nami. Jasnými víťazmi sú zároveň nezávislí kandidáti, ktorí potvrdzujú negatívny trend krízy strán. V čom je problém?
BORIS ZALA: O „civilizačnom“ vychýlení tejto vlády nemožno pochybovať. Jej hlásenie sa k „Západu“ je len manifestácia geopolitickej príslušnosti. Obsah reálnej politiky má však veľmi ďaleko od „európskych štandardov“.
BORIS ZALA: Strany sú u nás čoraz viac vnímané ako zlo. Ale väčšina si uvedomuje neodmysliteľnosť strán od parlamentnej demokracie, a tak ich akceptujeme ako nutné zlo.
Čo je podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka nevyhnutným predpokladom na rozpustenie strany?
Podľa politologičky možno na Slovensku pozorovať stúpajúcu popularitu nezávislých kandidátov.