Hnutie OĽANO na otázku o aktuálnom počte členov neodpovedalo. Výročné správy za rok 2020 má rezort vnútra zverejniť do konca júla.
OLIVER BAKOŠ: Fakt, že strana Za ľudí má dve vetvy predstavuje povzbudivú skutočnosť, že sa v najbližšom čase bude starať o blaho obyvateľov s fakticky dvojnásobným úsilím.
V súčasnosti je už mimo svojich pôvodných poslaneckých klubov až 23 poslancov, čo je už takmer šestina celého parlamentu.
JURAJ DRAXLER: Politickou udalosťou tohto roka bude s najväčšou pravdepodobnosťou referendum o predčasných voľbách.
Politické strany už získali prvé finančné príspevky za výsledok v parlamentných voľbách z februára 2020. Za uplynulý rok spolu viac ako 35 miliónov.
PETER TAKÁČ: Na adresu politikov opakovane zaznievajú rozhorčené vyhlásenia: „Ako ich mohol niekto voliť?“ Na to, aby sme neboli znechutení z toho, čo vzišlo z volieb, nestačí vymeniť protagonistov parlamentu.
IGOR DANIŠ: Naši politici vnímajú demokraciu v politických stranách iba ako nechcené zlo. Ako prvý premenil stranícku demokraciu na frašku Robert Fico. Matovič ju posunul ešte ďalej.
Nového šéfa KDH Milana Majerského, ktorý bol jediným kandidátom, podporovali ľudia, ktorí v roku 2016 spôsobili, že sa hnutie nedostalo do parlamentu.
MICHAL HORSKÝ: V najbližšom čase budeme svedkami zgrupovania sa staronových tvárí okolo nového a úspešne emancipovaného otca zakladateľa novej politickej strany.
Bez predsedu ostali po neúspechu vo voľbách mimoparlamentné strany Most-Híd, Spolu, Progresívne Slovensko (PS) či KDH.
RICHARD SŤAHEL: Novodobá oligarchia financovaním politických strán či priamym vstupom do politiky chce posilniť vplyv súkromných záujmov na verejné záležitosti.
IGOR DANIŠ: Konečne nie sme opätovne vystavení masívnej propagácii neoliberalizmu, podľa ktorej boli trh, privatizácia a znižovanie daní pomaly vyhlasované za božstvá.
MICHAL KALIŇÁK: Keď si niekto myslí, že strany tancujúce podľa predvolebných prieskumov okolo 10 percent budú tvoriť koalíciu, ktorá vydrží štyri roky vládnutia, je na omyle.
Niektoré politické strany by chceli vrátiť podniky naspäť do rúk štátu.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Mnohé politické strany občanom ponúkajú ekonomické myšlienky ako ideologický tovar, ktorý však nemá oporu v reálnom národnom hospodárstve.
Hoci by Smeru dalo svoj hlas len 17 % voličov, Petra Pellegriniho považuje za najvhodnejšieho na premiéra 30 % opýtaných. Podobne dopadol aj Andrej Kiska.
Medzi decembrom a januárom rástol potenciál meraný prostredníctvom tzv. druhých hlasov Smeru, ale aj extrémistom.
Stovky strán a plánovaných opatrení u sulíkovcov, progresívcov aj kiskovcov. Podľa analytikov však zaváži najmä politická orientácia strany či predvolebná kampaň.
IVAN HOFFMAN: Slovensko vo februári čakajú voľby. Angažovaná žurnalistika našťastie nie je povinná, no niekoľko univerzálnych myšlienok však hádam neuškodí.
JOZEF LENČ: Problém fungujúceho systému nie je v existencii strán, ale v tom, že nefungujú. Dvadsaťpäť kandidujúcich subjektov vytvára stav, ktorý nesvedčí efektivite systému.