Zo všetkých sledovaných strán mal k 24. decembru najviac finančných prostriedkov na transparentom účte Smer.
IGOR DANIŠ: V akej demokracii to žijeme, keď ani vnútrostranícke mechanizmy našich strán nie sú veľmi demokratické, lebo o kandidátkach rozhodujú sami predsedovia?
Opatrenie vyvoláva zmiešané reakcie, podľa niektorých médií nové pravidlá nie sú úplne jasné a znepokojili aj mnohých aktivistov a neziskové organizácie.
Návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení ústavný súd nevyhovel.
Drogová kauza lídra PS/Spolu Michala Trubana, toxická komunikácia z Threemy Mariana Kočnera ani veľké predvolebné spájanie voličskými preferenciami nehýbu.
ALENA KREMPASKÁ: Keď vypukli protesty začiatkom roku 2012, mediálne ohlasy boli všelijaké. Robili sa zábery na opustené kúty námestí, aby to vyzeralo, že tam bolo menej ľudí.
JOZEF LENČ: Zastupiteľská demokracia je založená na politických stranách, a čím viac chceme demokratický princíp aplikovať, tým dôležitejšie sú politické strany.
JOZEF LENČ: Spoločnosť, ktorá rada verí mýtom a túži po „spáse“ dnes, lebo zajtra už bude neskoro, rada odovzdá moc do rúk tým, čo sa štylizujú do role mesiáša.
Táto podpora priebežne vyvoláva ostrú diskusiu na maďarskej politickej scéne.
Podľa politického analytika Jána Baránka "ako keby koalícia počítala s predčasnými voľbami" a to na jeseň tohto roka. Podľa neho sa tiež snaží "sťažiť štart novým stranám."
V politických, najviac opozičných, stranách po minulotýždňových eurovoľbách rezonuje slovo – spájanie. Padli naň už nejaké výzvy.
Politické strany začínajú proti sebe viac útočiť a úlohu zohráva aj zvolená prezidentka Zuzana Čaputová. V pohybe je opozícia, pokoj v koalícií je len zdanlivý.
Sklamaní voliči opúšťajú tradičné strany a mieria k novým. Trend sa týka koalície aj opozície, tvrdí analytik.
Menej ako rok pred parlamentnými voľbami stojí slovenská politická scéna na vratkých nohách.
MICHAL KALIŇÁK: Máme necelý rok do parlamentných volieb. Politická reprezentácia však neponúka východisko, iba zmeny v pomere síl. To nestačí.
MICHAL KALIŇÁK: Komunálne voľby v mnohom odkryli stav spoločnosti. Niet dôvodu na paniku, ale nastal čas na dôsledné zmeny.
Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.
Novinkou je, že názov politickej strany nesmie obsahovať meno alebo priezvisko osoby, ktorá je štatutárnym orgánom.
JOZEF LENČ: Ideovo-programová vyprázdnenosť slovenských politických strán sa pravidelne naplno prejavuje pri predstavovaní kandidátov na funkciu prezidenta.
Poslanec Peter Kresák pripravuje návrh, podľa ktorého by si lídri súdom rozpustených strán museli dať päťročnú pauzu od straníckych funkcií.