Soňa Gyarfašová mapuje príbehy politických väzňov, ktorých nezlomil nacizmus ani komunizmus. Buduje archív osudov ľudí, ktorí sa nikdy nevzdali osobnej slobody.
V trestaneckej kolónii strávil menej ako mesiac.
V rokoch 1948 až 1989 bolo vo všetkých väzniciach na území terajšej Slovenskej a Českej republiky uväznených vyše 450.000 politických väzňov.
V Bielorusku je podľa bilancie Viasny asi 1400 politických väzňov.
"Toto nie je zadarmo, toto nie je víťazstvo dobra nad zlom," upozorňuje právnik Iľja Novikov po oslobodení domácich odporcov šéfa Kremľa za cenu prepustenia ruských vrahov a kriminálnikov z amerických a európskych väzníc.
Kacarynu Novikavovú zatkli v júni 2023, keď mala na sebe iba nočnú košeľu.
Podľa ľudskoprávnej skupiny je v Ruskej federácii aktuálne väznených 420 osôb z politických dôvodov.
Napriek dávnej zmene režimu mnohí príslušníci Štátnej bezpečnosti stále poberajú výsluhový dôchodok, kým ich obete neraz žijú na hranici chudoby. Skončí sa táto nespravodlivosť?
Ocenenie nenapraví krivdy minulosti, ale je dôkazom, že pred ňou nezatvárame oči a chceme sa z nej poučiť, uviedol minister obrany.
Vo vydavateľstve Zum zum production vyšla kniha Timoteja Križku Pokojní v nepokoji. Je to 21 príbehov a fotografií politických väzňov, ktorí aj v neslobode dokázali nájsť pokoj.
V polovici mája Sencov začal protestnú hladovku, ktorú prerušil po 145 dňoch.
Pred bránou väznice v Leopoldove sa zišli bývalí politickí väzni, nespravodlivo stíhaní komunistickým režimom, ich rodinní príslušníci a potomkovia.
Každý deň mu v nemocničnej izbe na nočný stolík položia podnos s hlavným chodom v nádeji, že svoj protest skončí. Ukrajinský režisér Oleh Sencov (42) však svoj zápas odmieta vzdať.
Sencov hladuje skoro tri mesiace a je podľa svojho advokáta čím ďalej slabší, hladovku ale prerušiť nemieni. Žiada tak prepustenie 64 iných Ukrajincov.
Kľúčovými otázkami na stredajšom stretnutí trilaterálnej kontaktnej skupiny boli bezpečnosť a každodenné porušovanie prímeria.
Za spáchané krivdy by sa podľa veteránov mali ospravedlniť aj bývalí komunisti transformovaní do iných politických strán. Výročie 25. februára 1948 je na to ideálnou príležitosťou.
Sudánsky prezident Umar Bašír nariadil prepustiť všetkých politických väzňov v krajine. Správu oznámil v nedeľu večer jeho poradca Abdurrahmán Sádik Mahdí.
Venezuelský parlament ovládaný opozíciou schválil v noci na stredu zákon, ktorého cieľom je prepustiť na slobodu niekoľko desiatok väznených aktivistov.
Kubánska opozičná skupina zverejnila zoznam so 71 menami osôb, zadržiavaných komunistickým režimom z dôvodov, ktoré považuje disent za politicky motivované.
Iránsky prezident Hasan Rúhání sľúbil o. i. voličom v predvolebnej kampani aj prepustenie politických väzňov.