Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó vyjadruje obavy ohľadom posilnenia financovania vojny na Ukrajine zo strany NATO.
Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.
Howard Buffett je jedným z najzanietenejších podporovateľov Ukrajiny.
MARIÁN REPA: Hoci pôvodne sa v Bruseli očakávalo dlhé rokovanie, na ktorom budú európski lídri presviedčať Viktora Orbána, tí napokon schválili finančnú pomoc Kyjevu po niekoľkých minútach. Čo sa stalo?
RADOVAN GEIST: Európski lídri na mimoriadnom summite rozhodnú o pomoci Ukrajine. Potrebný je ich jednomyseľný súhlas. Zatiaľ sa zdá, že dohodu bude vetovať maďarský premiér Viktor Orbán.
IGOR DANIŠ: Fico mal vždy dve tváre. Tú „drsnejšiu“ pre domáce publikum a vľúdnejšiu a pragmatickejšiu pre zahraničie. Nepochybne to má svoju politickú logiku, no všetko má svoje medze.
Dve hlavné inštitúcie Európskej únie sa môžu stretnúť na súde. Europoslanci sa uzniesli, že zvážia podanie žaloby na Európsku komisu. Vyčítajú jej, že podľahla vydieraniu premiéra Viktora Orbána.
IGOR DANIŠ: Ak sa chceme v spore s Ruskom posunúť ďalej, musíme zmeniť stratégiu a najmä uvažovanie. No to by sme museli mať na Západe osvietenejšiu politickú garnitúru.
IGOR DANIŠ: Podviedol Robert Fico voličov? Určite nie. Koná tak, ako sme na neho zvyknutí. Pomoc Ukrajine nezablokuje, no nie zadarmo. O osude Kyjeva však rozhodne Biden.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Kým Robert Fico netají radosť nad tým, vláda sa jednomyseľne rozhodla odmietnuť zaslanie zbraní a munície na Ukrajinu, líder Hlasu Peter Pellegrini hovorí niečo trošku iné.
IGOR DANIŠ: Naď dokazuje, že zmena šatu či výmena bábok nestačí, podstata sa nemení. Avanturistická a zradikalizovaná pravica potrebuje totálnu výmenu.
MARIÁN REPA: Parlamentné voľby na Slovensku celkom zatienili okrúhle výročie Mníchovskej dohody. Čo je celkom prirodzené, no zároveň je až neuveriteľné, ako sa niektoré veci opakujú.
Celkovo od začiatku vojny predstavuje podpora EÚ pre Ukrajinu a Ukrajincov približne 70 miliárd eur.
ZUZANA KUSÁ: Pred časom ma prizvali konzultovať zistenia medzinárodného projektu, ktorý skúmal ochotu vytrvať v podpore ľudí z Ukrajiny, ktorí k nám ušli pred vojnou.
TOMÁŠ BEŇUŠKA: Minimálne pre štáty susediace s Ukrajinou je jej podpora prostredníctvom vojenskej techniky priamou investíciou do ich vlastnej bezpečnosti.
Hlavnými témami krajín S3 sú okrem situácie na Ukrajine aj nelegálna migrácia, energetika a energetická bezpečnosť, alternatívne zdroje energií.
TOMÁŠ BEŇUŠKA: Deje sa presne to, čo sa aj očakávalo: slovenská spoločnosť je stále menej tolerantná voči Ukrajincom a nič nenasvedčuje tomu, že by sa postoj mal zmeniť.
Niekedy sa nám môže zdať, že ľudia na Slovensku sú neustále kritickí a negatívne naladení. Nezaujímajú sa o svet. Nie je to tak.
RADOVAN GEIST: V predstavách Kremľa existujú len superveľmoci. Žiadna nezávislá, slobodná Európa. Hoci je Rusko upadajúcou mocnosťou, stále má veľký potenciál ničiť.
IGOR DANIŠ: Vláda síce poskytla hotelierom pomoc, ale nedostatočnú. Nič nerieši. Presne ako počas pandémie. Rovnako ako vtedy, ani teraz nedorazila načas.