Casa dei Vetti - Dom Vettiovcov, známy ako Sixtínska kaplnka Pompejí, znovu otvorili verejnosti po 20 rokoch intenzívnych reštauračných prác.
V Pompejach po dvadsiatich rokoch náročnej obnovy pre návštevníkov opäť otvorili dom Vettiovcov.
Vozidlá majú vstup na 2000 rokov staré miesto zakázaný. Kedysi rušná rímska osada, ktorú zničila sopečná erupcia v roku 79, sú pohrebiskom stoviek ich bývalých obyvateľov.
Štyri izby plné tanierov, amfor a ďalších predmetov každodennej potreby objavili archeológovia v talianskych Pompejach, ktoré pred takmer 2 000 rokmi zničila erupcia sopky Vezuv.
Vedci objavili v Pompejach nebývalo zachovalú korytnačku, ktorá ešte nestihla naklásť vajcia.
Kedysi mohli erotické diela vidieť len tí, ktorí mali bezchybný morálny profil.
Stav archeologického parku v Pompejach monitoruje štvornohý robot. Podľa vedenia parku sa hodí na mapovanie menších či horšie prístupných miest.
Na pohrebisku starovekého mesta Pompeje sa našli čiastočne mumifikované pozostatky, ktoré sú podľa vedenia tamojšieho archeologického parku jedny z najzachovalejších nájdených na tomto mieste.
Starovekí Rimania boli po erupcii sopky Vezuv, ktorá v roku 79 nášho letopočtu pochovala, okrem iného, celé mesto Pompeje, blízko záchrane.
Archeológovia našli v blízkosti Pompejí vo veľmi dobrom stave. Bol vyrobený zo železa, dreva, bronzu a cínu a našiel sa v stajni starej vily asi 700 metrov severne od Pompejí.
Novým riaditeľom archeologického parku v Pompejach sa stal Gabriel Zuchtriegel, archeológ pôvodom z Nemecka.
Po rekonštrukcii návštevníci opäť uvidia fresky z pompejských budov, strieborné predmety alebo sadrové odliatky obetí katastrofy.
Archeológovia našli v Pompejách, kde práce neustali ani počas pandémie, mimoriadne zachovalé thermopolium, teda akési antické rýchle občerstvenie.
Na predmestí talianskych Pompejí objavili telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov.
Návštevníci sa po areáli môžu pohybovať len po jednej vyznačenej trase, 9. júna pribudne ďalšia. Vstupenky stoja päť eur, ľudia si ich musia kúpiť vopred.
Boli skúsenými inžiniermi, predbehli dobu s podlahovým vykurovaním, stavbou akvaduktov a použitím betónu ako stavebného materiálu. A teraz vychádza najavo, že starí Rimania boli tiež majstrami recyklácie.
Talianski archeológovia objavili v jednom z domov v Pompejách truhlu s viac ako stovkou predmetov, ktoré považujú za amulety.
Nemecký developer stavia pri Archeologickom parku Pompeje obrí kolotoč. Bude mať 42 gondol, do každej sa zmestí 8 ľudí. Lístok bude za 10 eur.
Archeológovia objavili v átriu bohato zdobeného domu v Pompejach dobre zachovanú fresku bájneho Narcisa, ktorý zamilovane pozoruje svoj odraz na vodnej hladine.
V archeologickom areáli v talianskych Pompejach bol po trojročnej rekonštrukcii verejnosti sprístupnený takzvaný dom gladiátorov, nazývaný tiež Schola armatorum.