Archeológovia našli v Pompejách, kde práce neustali ani počas pandémie, mimoriadne zachovalé thermopolium, teda akési antické rýchle občerstvenie.
Na predmestí talianskych Pompejí objavili telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov.
Návštevníci sa po areáli môžu pohybovať len po jednej vyznačenej trase, 9. júna pribudne ďalšia. Vstupenky stoja päť eur, ľudia si ich musia kúpiť vopred.
Boli skúsenými inžiniermi, predbehli dobu s podlahovým vykurovaním, stavbou akvaduktov a použitím betónu ako stavebného materiálu. A teraz vychádza najavo, že starí Rimania boli tiež majstrami recyklácie.
Talianski archeológovia objavili v jednom z domov v Pompejách truhlu s viac ako stovkou predmetov, ktoré považujú za amulety.
Nemecký developer stavia pri Archeologickom parku Pompeje obrí kolotoč. Bude mať 42 gondol, do každej sa zmestí 8 ľudí. Lístok bude za 10 eur.
Archeológovia objavili v átriu bohato zdobeného domu v Pompejach dobre zachovanú fresku bájneho Narcisa, ktorý zamilovane pozoruje svoj odraz na vodnej hladine.
V archeologickom areáli v talianskych Pompejach bol po trojročnej rekonštrukcii verejnosti sprístupnený takzvaný dom gladiátorov, nazývaný tiež Schola armatorum.
Freska bola odhalená v piatok 16. novembra počas prác, pri ktorých spevňovali časti antického mesta.
Archeológovia našli pri vykopávkach v Pompejach pozostatky ďalších piatich ľudí, ktoré pred dvoma tisícročiami zasypal popol zo sopky Vezuv.
Talianski archeológovia objavili v neprebádaných častiach Pompejí nové poklady: v miestnosti domáceho oltára narazili na bohato maľovaný výjav zo záhrady.
Zrúcaniny sa zachovali až do súčasnosti, keďže boli niekoľko stáročí zakryté hustými vrstvami sopečného popola.
Tohto roku vo svete svoje brány otvorili nové múzeá, zábavné parky a ďalšie skvelé miesta.
Erupcia sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu znamenala skazu okrem Pompejí aj pre mesto Herculaneum a tamojšiu knižnicu známu ako Villa dei Papiri.
Taliansky premiér Matteo Renzi dôrazne vyzval súkromný sektor na pomoc s financovaním opravy a údržby starovekých Pompejí. Stav tohto cenného archeologického objektu podľa neho vzbudzuje pohoršenie.
Taliansko volá o záchranu Pompejí. Unikátna archeologická pamiatka, ktorá láka až 2,6 milióna návštevníkov ročne, totiž opäť prišla o jednu zo svojich častí.
Za množstvo pozostatkov prehistorických zvierat, môže podľa čínsko-amerického vedeckého tímu asi rovnaký sopečný jav, aký postihol Pompeje v roku 79 nášho letopočtu.