PETER JAVŮREK: Začnú vás v krčme biť iba preto, lebo na štandardy miestnych vyzeráte "príliš múdro“? Nie celkom.
Bude snemovňa bez transparentov a nadávok alebo ich bude ešte viac? Poslancov už zajtra čaká prvé rokovanie podľa nových pravidiel.
PETER JAVŮREK: Nie je podstatné, či výrokom, že platy poslancov sú také nízke, že môžu pripadať atraktívne iba „ťuťmákom, ktorí v živote nič nevytvorili“, mierila poslankyňa SaS Cigániková na ľudí s nižšími príjmami.
MARTIN KRNO: Nie je to tak dávno, čo sa odborníci dohadovali, v ktorých rokoch by mali chodiť žiaci na prehliadku Auschwitzu.
Poslanci viac nebudú môcť v rokovacej sále Národnej rady používať transparenty ani vyhotovovať videá. Parlament schválil novelu zákona o rokovacom poriadku.
BENJAMÍN SÁDOVSKÝ: O tom, aká amorálna skupina sa dostala do slovenského parlamentu, sa presviedčame u niektorých zástupcov ľudu denne.
MARIÁN REPA: Od hlavného mesta sa obvykle očakáva, že je výkladnou skriňou krajiny - je v ňom koncentrované bohatstvo.
Je niekoľko príkladov politikov, ktorí po zlyhaniach sami opustili svoje kreslá. Niektorí sa po ďalších voľbách vrátili späť do politiky.
Sieť je odkázaná pri splácaní svojho dlhu na to, aby v parlamente vydržala celé volebné obdobie. V prípade predčasných volieb by prišla o časť príspevkov zo štátneho rozpočtu.
Predseda parlamentu Andrej Danko chce poslancom obmedziť čas na vystupovanie. Takáto zmena má byť zakotvená v novom rokovacom poriadku.
Bude to úspešný alebo ďalší márny pokus parlamentu sprísniť a sprehľadniť majetkové priznania politikov? Už šesť rokov sa o zmenu usilujú poslanci, bez výsledku.
JÁN HUDEČEK: Sudcovia, prokurátori a poslanci - to je nepostihnuteľná kasta v našom štáte.
Ďobací žúr, ktorý sa spustil po tom, čo nezaradenú poslankyňu nepustili do parlamentu so šesťmesačným dieťaťom, ma zasa ubezpečil, že mentálne žijeme v stredoveku.
DANIELA PRÁZNOVSKÁ: Zmyslom poslaneckej imunity je ochrana parlamentu ako demokratickej inštitúcie. Imunita zaisťuje poslancom slobodu prejavu a chráni ich pred nátlakom vyvíjaným zvonku.
Všelijako sa dnes živia bývalí poslanci, niektorí sú bez práce a žijú z odstupného, iní sa vrátili k pôvodnej profesii, ďalší vyčkávajú na nové lukratívne miesta.
Časť neúspešných kandidátov na poslancov si predsa len našla cestu do Národnej rady. Budú robiť asistentov svojim úspešnejším kolegom, ktorí prešli marcovými voľbami.
Zakázať súbeh exekutívnych funkcií s výkonom poslaneckého mandátu navrhujú v novele Ústavy SR poslanci za SaS Martin Klus a Milan Laurenčík.
Zástupcovia občanov majú prístup na rokovanie otvorenej dozornej rady mestských spoločností. Získali tak viac právomocí, aby mohli kontrolovať, ako firmy nakladajú s peniazmi.
Poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrik na tlačovej konferencii oznámili, že vystúpili zo strany Sieť.
Pozrite si neoficiálny prehľad mien 150 poslancov, ktorých si Slovensko zvolilo 5. marca do Národnej rady Slovenskej republiky.