SVETOZÁR KRNO: Obyvateľstvo Slovenska tak pred osemdesiatimi rokmi prekonalo dve choroby – zápecníctvo, fňukanie a zahladenie sa do seba na jednej strane a slepé podriaďovanie sa mocnému spojencovi na strane druhej.
MARTIN KRNO: Čo už s politikmi, ktorí sa nedokážu vyrovnať s osobným zlyhaním a pre urazené superego nútia členov svojej strany ku schizofrenickým postojom?
MARTIN KRNO: K historickému úspechu SNP prispeli aj desaťtisíce občanov, ktorí napriek hrozbám ľudáckeho režimu ukrývali politicky či rasovo diskriminovaných a nezištne pomáhali partizánom.
STANISLAV MIČEV: Akoby bolo teraz moderné hovoriť s dešpektom o Červenej armáde na sklonku 2. svetovej vojny. Nie je to namieste. Padlí zo všetkých armád si zaslúžia hlbokú úctu.
MARTIN KRNO: V minulosti boli tendencie zvaľovať vinu iba na okupačné likvidačné komandá. Omyl, ony si tu našli učenlivých „žiakov“ z Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy.
SVETOZÁR KRNO: Tridsiate jubileum Novembra 1989 postavili proti 75. výročiu SNP. Premenovanie námestia nesie celkom inú, omnoho silnejšiu symboliku ako pomenovanie.
IGOR ČOMBOR: Aj naše Povstanie prispelo k tomu, že agresori v celej Európe boli porazení a fašistickí pohlavári zomreli potupnou smrťou.
PETER JAVŮREK: SNP bola príležitosť, ktorú jeden malý národ využil na to, aby ukázal, že nemieni donekonečna len tak plávať s prúdom, ktorý mu určili iní.
LADISLAV JANOŠOV: Otec, bývalý povstalecký vojak, zomrel pred 30 rokmi, no nikdy nezabudnem na výraz jeho tváre pri tom, keď mi rozprával, čo práve v Múzeu SNP zažil.
OLIVER BAKOŠ: Poriadne si ich pozri a dobre si ich zapamätaj! Toto sú Slováci! Je ich iba päť miliónov a dovolili si povstať proti nám! Predstav si to! Dovolili si to!
OLIVER BAKOŠ: Na súčasné experimenty „alternatívnej histórie“ sa však nedokážem prizerať pokojne. Ani na mystické, ba vraj úplne beztrestné číslo 88.
V bratislavskom parčíku na križovatke Svätoplukovej a Koceľovej ulice bola milá slávnosť.
Kedy bola vlastne obnovená Československá republika? Po vypuknutí SNP? Alebo po príchode delegácie z Moskvy do Košíc, či až pri oslobodení Prahy? Všetko zlé.
Poľsko si pripomína 74. výročie vypuknutia Varšavského povstania. Na spomienkových akciách sa zúčastňujú poľskí politici, vojnoví veteráni i radoví občania.
Juhosudánsky prezident Salva Kiir a vodca opozičných povstalcov Riek Machar sa dohodli na tom, že v dočasnej vláde budú zdieľať moc.
Nemeckí vojaci, ktorí vošli do varšavského geta, aby sa postarali o odsun posledných Židov, čo tam žili, obišli naprázdno. Obrancovia geta boli pripravení.
"Ak sú sloboda a národná nezávislosť stratené, zostávame ešte my," povedal v prejave maďarský premiér Viktor Orbán.
Medzi vysokoškolsky vzdelanými Slovákmi sa našlo najviac respondentov, ktorí sú na SNP hrdí (88 percent) a zároveň ho najčastejšie hodnotia negatívne (11 percent).
Vo Venezuele sa cez víkend ďalej vystupňovala politická kríza po tom, čo nové Ústavodarné zhromaždenie odvolalo generálnu prokurátorku Luisu Ortegovú.
Vírus masovej nespokojnosti nepozná hranice. Tak to bolo pred 60 rokmi, keď sa "nákaza" z Poľska preniesla do Maďarska a hrozilo, že zasiahne Československo.