Pozemkové úpravy (komasácia) sa začnú na Slovensku od nového roku od najzložitejších a najpracnejších území. Pozrite si, ktoré sú to.
Malí aj strední podnikatelia v poľnohospodárstve vo väčšine prípadov musia financovať kúpu pozemkov úverom. Za akých podmienok ho môžu získať?
Okresný úrad môže v súvislosti s lesnou pôdou aj ukladať opatrenia na ochranu lesa.
Pre prenájom poľnohospodárskych pozemkov platia určité pravidlá. V prípade lesných pozemkov sa ale pravidlá líšia a od júla 2019 platí nová právna úprava.
Rozdeliť si spoluvlastnícke podiely k nehnuteľnosti, nebýva jednoduché. Vysporiadanie spoluvlastníctva sa pre neochotu spoluvlastníkov končieva na súde.
Na oživenie a rýchlejšiu realizáciu pozemkových úprav nestačí len nájsť peniaze v štátnom rozpočte, treba zjednodušiť aj zákony.
Pozemkové úpravy okrem sceľovania rozdrobených pozemkov prinesú aj nové územné plány obcí v extravilánoch. Vyžiada si to peniaze aj trpezlivosť.
Priemerný počet spoluvlastníkov na jednu parcelu na Slovensku je 11,93. Ideálom je jeden vlastník. Sceľovanie je naplánované na tridsať rokov.
Zhromaždenie je najvyšším orgánom spoločenstva a skladá sa zo všetkých členov pozemkového spoločenstva.
Ako zadefinovať v zmluve spoločnú nehnuteľnosť?
Ak nie je dohodnuté inak, nájomné z pozemkov prenajatých na poľnohospodárske účely sa platí ročne pozadu k 1. októbru kalendárneho roka.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) chce urýchliť pozemkové úpravy na Slovensku.
Čo treba vedieť o Slovenskom pozemkovom fonde?
Výpis z registra pozemkových spoločenstiev obsahuje všetky informácie, ktoré sa do registra zapisujú a sú v ňom uvedené ku dňu vyhotovenia výpisu.
Spoločnou nehnuteľnosťou na účely tohto zákona sa rozumie jedna nehnuteľná vec, ktorá môže pozostávať z viacerých pozemkov a na ktorú sa vzťahovali osobitné predpisy.
Zápis do registra vykonáva miestne príslušný okresný úrad, v ktorého územnom obvode je spoločná nehnuteľnosť alebo spoločne obhospodarovaná nehnuteľnosť.
Pravidlá fungovania pozemkových spoločenstiev upravuje zákon o pozemkových spoločenstvách.
Ako sa platí odvod a aká je cena odňatia pôdy?
Vzor žiadosti o odňatie poľnohospodárskej pôdy, žiadosti o stanovisko, žiadosti o určenie bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky a aké doklady potrebujete.