Napriek tomu, že návrh zákona myslí pri svojej úprave aj na mužov, zmena sa pozitívne dotkne najmä žien, kedže oni sú tie, ktoré vo väčšine prípadov poberajú vdovský dôchodok.
Suma pozostalostnej penzie sa počíta z dôchodku zomretého alebo z dôchodku, na ktorý by mal zomretý nárok v čase smrti.
Prečo niekto pozostalostnú penziu dostáva len dva roky a iným ju úrady nezoberú do konca života? Kto má nárok ho poberať doživotne a v akej výške?
Nárok na vdovský dôchodok vzniká dňom smrti manžela, teda dňom, ktorý je uvedený v úmrtnom liste ako deň úmrtia.
Pozostalostný dôchodok sa nevypláca navždy, niekomu ale áno. Komu ho zoberú a prečo?
Prestali vám vyplácať pozostalostný dôchodok? Ako dlho máte nárok ho dostávať?
Smrť manžela či manželky je smutným, ale aj finančne náročným obdobím. Čiastočnou pomocou môže byť pozostalostná penzia. Aj pre ňu však platia isté pravidlá. Niektoré z nich čakajú zmeny.
Z druhého piliera sa okrem starobných a predčasných starobných dôchodkov budú vyplácať aj vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky.
Ako sa podáva žiadosť, aké doklady a údaje budete potrebovať a ako dlho Sociálna poisťovňa rozhoduje?
Po úmrtí jedného z manželov môžete dostať vdovský či vdovecký dôchodok.
Pozostalostné penzie sa vyplácajú v sume 60 percent starobného alebo invalidného dôchodku, na ktorý mal alebo by mal nárok zomretý ku dňu smrti.
Smrť manžela či manželky je smutným a náročným obdobím. Pozostalí sa musia vysporiadať s odchodom milovaného človeka, často prichádzajú aj finančné problémy.
Apelom na ministra financií Igora Matoviča a ministra práce Milana Krajniaka europoslankyňa Miriam Lexmann opakovane volá po zmene slovenskej právnej úpravy.
Pozostalostná penzia je 60 % dôchodku, na ktorý mal zomretý manžel či manželka nárok. Ak ale pozostalý dostáva dve penzie, vypláca sa nižšia v sume jednej polovice.
Kto má nárok na pozostalostnú dávku?
Štát vypláca pozostalostnú penziu minimálne jeden rok.
Vek odchodu do dôchodku, predčasná penzia či práca popri dôchodku. To sú najčastejšie témy, na ktoré sa ľudia pýtajú.
Prvým krokom k vdovskému či vdoveckému dôchodku je žiadosť. Čo k nej potrebujete a aká bude výška vašej pozostalostnej penzie? Ako dlho na ňu budete mať nárok?
Na príkladoch vám ukážeme, či vám Sociálna poisťovňa po smrti manžela / manželky vyplatí 50 alebo 60 percent dôchodku, na ktorý by zomretý mal nárok.
Odpovedáme na vaše otázky. Kto má nárok na pozostalostnú dávku? Kto ju môže poberať rok a kto dlhšie? Ako je to s touto dávkou u partnerov?