Prvým krokom k vdovskému či vdoveckému dôchodku je žiadosť. Čo k nej potrebujete a aká bude výška vašej pozostalostnej penzie?
Pozostalostné penzie pomáhajú, aspoň čiastočne, prekonať pozostalým zlú ekonomickú situáciu po smrti blízkeho. Treba však o ne požiadať Sociálnu poisťovňu.
Ak po úmrtí poistenca vznikne pozostalým nárok na výplatu viacerých pozostalostných dôchodkov, ich výška nemôže presiahnuť sumu penzie zomretého, na ktorú mal nárok.
Nárok na pozostalostnú dávku má vdova po manželovi alebo vdovec po manželke, ktorý/á poberal/a starobný, invalidný dôchodok alebo mal/a nárok na predčasný starobný dôchodok.
Kto a ako môže požiadať o sirotský dôchodok?
Ako sa vypočíta pozostalostná penzia a ako dlho patrí?
Pokles príjmu, ktorý zvyčajne prichádza po smrti manžela alebo manželky, má pozostalému partnerovi zmierniť vdovský alebo vdovecký dôchodok.
Smrť manžela či manželky je smutným a náročným obdobím. Pozostalí však môžu zápasiť aj s finančnými problémami. Pomôcť môže výplata pozostalostnej penzie.
Strata životného partnera či partnerky je pre pozostalého vždy veľmi ťažká. Často to však býva aj vážny finančný problém.
Smrť blízkeho vždy negatívne zasiahne do života rodiny. Aspoň čiastočnou kompenzáciu straty, s ktorou sa rodina musí vyrovnať, sú pozostalostné dávky.
Vdovy a vdovci, ktorí ovdoveli pred rokom 2004, môžu opätovne požiadať o výplatu pozostalostnej penzie.
Všetky vdovy a vdovcovi sa dostali na jednu úroveň s rovnakými podmienkami, ktoré už nie sú diskriminačné.