Advokát Ján Huňady rozpráva o tom, aký je rozdiel medzi prácou na živnosť a zamestnaneckým pomerom.
Oplatí sa niektorým zamestnancom radšej pracovať na živnosť?
Chystáte sa podnikať ako živnostník? Nový diel relácie Ide o právo je práve o tom, ako získať živnostnícke oprávnenie.
Ako prebieha založenie živnosti a aké povinnosti vás potom čakajú?
Práca na trvalý pracovný pomer alebo si zaobstarať živnostenský list? Každý spôsob má svoje výhody. Pozor však, nie každý môže byť živnostníkom.
Prvá pomoc podnikateľom a živnostníkom, ktorí prišli o príjmy alebo im klesli tržby, sa už rozbehla. Ako sa v tom zorientovať?
Vznikajú povinnosti voči poisťovniam a daňovému úradu hneď po založení živnosti? Aké sú minimálne odvody SZČO do zdravotnej a Sociálnej poisťovne pre tento rok?
Aké sú podmienky prevádzkovania živnosti? Aký je rozdiel medzi osobným a elektronickým ohlásením živnosti? Koľko to stojí?
Od 1. januára tohto roka sa zvýšili odvody živnostníkov do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne. Novela zákona o dani z príjmov upravila aj výšku daní.
Práca na živnosť sa od januára oplatí ešte viac - daň z príjmu klesá na 15 percent. O aké výhody však živnostník oproti zamestnancovi príde? A aký bude jeho dôchodok?
Väčšina živnostníkov si platí odvody na sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Z rovnakého vymeriavacieho základu sa im bude počítať dôchodok.
Traja zamestnanci s hrubou mzdou 800 eur, 1 200 eur a 1 600 eur sa rozhodujú, či ostanú od 1. januára zamestnancami, alebo prejdú na živnosť.
Pracovať na živnosť bude od januára znovu výhodnejšie ako byť zamestnaný, pretože živnostníkom sa zníži daň z príjmu na 15 percent, kým zamestnancom ostane 19%.
Ak uvažujete o odchode do predčasnej penzie, nezabúdajte na skutočnosť, že musíte mať ukončený pracovný pomer.