Vaše otázky sa týkajú napríklad odstupného, spätného vyplatenia penzie, práce predčasných penzistov a vplyv počtu pracovných pomerov na penziu.
Na aké dávky má nárok pracujúci penzista? Ako je to s predčasnými penzistami? A kedy majú živnostníci nárok na daňovú úľavu?
Päťstoštyri eur. Taký je priemerný starobný dôchodok na Slovensku. To je jedným z dôvodov, prečo ľudia pracujú aj po dosiahnutí penzijného veku.
Zamestnanie či práca na dohodu, dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné príspevky do II. piliera, III. pilier, sporenie a investovanie. Takto si môžete zvýšiť dôchodok.
Odpovedáme na 30 otázok od vás, ktoré sa týkajú starobných, predčasných a pozostalostných penziách, aj o stále aktuálnejšej práci popri poberaní penzie.
Musíte zistiť, či je výhodnejšia predčasná penzia alebo dávky v nezamestnanosti. V oboch prípadoch môžete pracovať, ale má to svoje limity.
Prácou si k penzii privyrábajú tisícky dôchodcov. Niektorí na trvalý pracovný pomer, iní brigádou či prácou na dohodu. Zárobkami si zároveň zvyšujú penziu.
Čo sa ráta do odpracovaných rokov? Aký je môj penzijný vek? Môžem popri poberaní penzie pracovať? Otázky, na ktoré ľudia najčastejšie hľadajú odpovede.
Vek odchodu do dôchodku, ale najmä jeho suma či nárok na penzijné minimum. Ľudia sa tiež pýtajú na pozostalostné penzie či prácu popri penzii.
Ak pracujete na zmluvu, máte rovnaké práva ako ostatní zamestnanci. Na čo máte nárok, ak ste dohodár?
Dôchodcovia, ktorí pracujú na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti, môžu aj v roku 2020 naďalej využívať odvodovú úľavu.
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu augusta tohto roka zostala na úrovni 4,97 %.
Počet pracujúcich dôchodcov stúpa. Pri medziročnom porovnaní za mesiac jún 2018 a jún 2019 ich počet vzrástol o viac ako 14 tisíc.