Svet pohltila kríza spôsobená pandémiou koronavírusu a milióny ľudí pracujú z domu, z čoho vyplývajú dôležité otázky. Kto zaplatí za čaj, kávu a toaletný papier?
Počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu zvolia nájomcovia administratívnych budov pravdepodobne mix práce z kancelárie a z domu.
Práca z domu sa síce z krátkodobého hľadiska firmám osvedčila, z dlhodobého hľadiska ale prináša možné riziká. Aj preto väčšina zamestnávateľov uvažuje nad zavedením vhodnej kombinácie práce z kancelárie a home office.
Rezort ministra práce Milana Krajniaka už predložil na pripomienkovanie rozsiahlu novelu Zákonníka práce. Tá rieši gastrolístky, ale aj prácu z domu.
Zaujímavý prieskum sa konal u našich rakúskych susedov, tu sú výsledky.
Súčasná pandémia nevídaným spôsobom zvýšila záujem firiem o prácu na diaľku, spravidla z domu. Milióny ľudí v USA prešli na office home či teleworking.
Počas epidémie choroby COVID-19 patrí home office k nástrojom na ochranu jednotlivcov pred nákazou a prináša tým úžitok celej populácii.
Aké sú tu práva a povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca? Musíte pracovať z domu? Musíte čerpať PN-ku, keď už nemôžete dovolenku?
Home offce ponúkajú firmy v pracovných inzerátoch čoraz častejšie.
Odpovedáme na vaše otázky týkajúce sa práce z domu, dovolenky, vašich práv a povinností v práci vo vzťahu k zamestnávateľovi či práceneschopnosti - péenky.
Spoločnosti po celom svete rozbehli povinnú prácu z domu. Prinášame niekoľko rád, ako udržať vlastnú produktivitu.
Popri práci musíte predsa aj čosi jesť. Ak pracujete, času na dlhé státie za sporákom zrejme nemáte. Ak vás ochromí hlad, hustú šampiňónovú polievku pripravíte za pol hodinky.
V najpostihnutejších oblastiach sveta sa práca z domu stala namiesto alternatívy priam nevyhnutným riešením.
Prevažne z domu pracuje 3,6 % Slovákov, priemer EÚ je 5,2 %
Pracovať len v priestoroch zamestnávateľa je pre Slovákov čoraz menej atraktívne - najmä pre mileniálov, ktorí potrebujú mať pocit voľnosti a slobody.
Existujú rôzne benefity, nie iba 13. plat či zamestnanecké zľavy. O ktoré benefity je najväčší záujem? Ktorí zamestnanci nemajú nijaké benefity?
Dnes neprídete do práce? Budete robiť z domu? Okej, žiadny problém. Aj šéfovia na Slovensku sa otvárajú novým trendom a zamestnancom nechávajú viac slobody.
Chodiť do práce v papučiach - teda robiť z domu - je pohodlné aj efektívne. Podľa prieskumov takto aspoň raz do roka pracuje až 35 percent Slovákov.
Využívanie možnosti pracovať mimo kancelárie začína byť populárnejšie aj medzi slovenskými firmami. Až 35 % Slovákov niekedy pracuje z domu.
"Homeworking" alebo práca z domu je snom takmer každého zamestnanca.