KAROL MORVAY: Od eurofondovej hadičky sme dlhodobo až priveľmi závislí. Vzhľadom na to, ako sme od nej závislí, sa o toky v nej staráme stále problematicky.
MARGARITIS SCHINAS: V Estónsku chýbajú zvárači. V Holandsku je nedostatok inžinierov. Zamestnávatelia v celej EÚ čelia veľkému a pretrvávajúcemu nedostatku zručností a pracovnej sily.
Navrhujú, aby nad komplexným plánovaním potrieb pre stavebníctvo a remeslá prevzal späť kontrolu štát,
Tento trend už začal a horší sa aj index starobnej závislosti, teda pomer medzi tými, ktorí dôchodky poberajú a tými, ktorí pridanú hodnotu v ekonomike prioritne vytvárajú.
Problém s nájdením zamestnancov deklarovali takmer každý druhý opýtaný podnikateľ.
Británia zápasí s nedostatkom pracovnej sily.
V istom zmysle sa slovenský pracovník stáva pridrahý už aj v porovnaní s vyspelejšími ekonomikami. Aj pri jeho nižšej mzde. Ako je toto možné?
Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú menej optimistické ako v predošlom období.
Nedostatok pracovných síl trápi celú Európu, ktorej hospodársky rast je tak čoraz viac odkázaný práve na robotizáciu.
Krajiny V4 sa snažia zbaviť povesti krajín s lacnou pracovnou silou, napísal Financial Times. Poľsko chce mať o tri roky minimálnu mzdu 933 eur.
KARIN ROGALSKA: Napriek tomu, že sa súčasná nemecká konjunktúra má v najbližšom období trochu ochladnúť, bude trvať vysoký dopyt po motivovaných pracovných silách.
Koniec lacnej pracovnej sily? Platy na Slovensku vlani rekordne rástli. Ukazujú to aj údaje európskych štatistikov.
MONIKA UHLEROVÁ: Na našom trhu práce chýba pracovná sila. Zamestnávatelia volajú po urýchlenom a byrokraticky čo najjednoduchšom zamestnávaní pracovníkov zo zahraničia.
Nedostatok kvalitnej pracovnej sily sa radí medzi najväčšie obavy podnikateľov na Slovensku. Z pohľadu regiónov ho pociťujú najmä podniky v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.
MARTIN KOVÁČIK: Byť krajinou nie s najnižšími nákladmi pre investorov, ale s najlepšími, je výstižný výraz.
V práci sa na čoraz viac cudzincov musia pripraviť hlavne ľudia v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji.
Hoci na úradoch si prácu stále hľadá, či už naozaj alebo len "akože", takmer 120-tisíc ľudí, firmy si čoraz viac pracovnej sily dovážajú zo zahraničia.
Priemerný plat na Slovensku má tento rok dosiahnuť métu tisíc eur mesačne.
Kondícia slovenského trhu práce sa v porovnaní s minulým rokom zhoršila. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov Job Market Ratingu.
Slovenský trh práce v čoraz väčšej miere zápasí s nedostatkom pracovnej sily. Je dokonca väčším problémom než počet ľudí, ktorí sú momentálne evidovaní na úradoch práce.