Problém s nájdením zamestnancov deklarovali takmer každý druhý opýtaný podnikateľ.
Británia zápasí s nedostatkom pracovnej sily.
V istom zmysle sa slovenský pracovník stáva pridrahý už aj v porovnaní s vyspelejšími ekonomikami. Aj pri jeho nižšej mzde. Ako je toto možné?
Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú menej optimistické ako v predošlom období.
Nedostatok pracovných síl trápi celú Európu, ktorej hospodársky rast je tak čoraz viac odkázaný práve na robotizáciu.
Krajiny V4 sa snažia zbaviť povesti krajín s lacnou pracovnou silou, napísal Financial Times. Poľsko chce mať o tri roky minimálnu mzdu 933 eur.
KARIN ROGALSKA: Napriek tomu, že sa súčasná nemecká konjunktúra má v najbližšom období trochu ochladnúť, bude trvať vysoký dopyt po motivovaných pracovných silách.
Koniec lacnej pracovnej sily? Platy na Slovensku vlani rekordne rástli. Ukazujú to aj údaje európskych štatistikov.
MONIKA UHLEROVÁ: Na našom trhu práce chýba pracovná sila. Zamestnávatelia volajú po urýchlenom a byrokraticky čo najjednoduchšom zamestnávaní pracovníkov zo zahraničia.
Nedostatok kvalitnej pracovnej sily sa radí medzi najväčšie obavy podnikateľov na Slovensku. Z pohľadu regiónov ho pociťujú najmä podniky v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.
MARTIN KOVÁČIK: Byť krajinou nie s najnižšími nákladmi pre investorov, ale s najlepšími, je výstižný výraz.
V práci sa na čoraz viac cudzincov musia pripraviť hlavne ľudia v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji.
Hoci na úradoch si prácu stále hľadá, či už naozaj alebo len "akože", takmer 120-tisíc ľudí, firmy si čoraz viac pracovnej sily dovážajú zo zahraničia.
Priemerný plat na Slovensku má tento rok dosiahnuť métu tisíc eur mesačne.
Kondícia slovenského trhu práce sa v porovnaní s minulým rokom zhoršila. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov Job Market Ratingu.
Slovenský trh práce v čoraz väčšej miere zápasí s nedostatkom pracovnej sily. Je dokonca väčším problémom než počet ľudí, ktorí sú momentálne evidovaní na úradoch práce.
Firmy na Slovensku v súčasnosti zápasia s nedostatkom pracovnej sily a sú nútené ju „dovážať“. Na druhej strane stojí približne 100-tisíc Rómov,ktorí nemajú prácu.
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily začína byť podľa slovenských firiem kritický. Spoločnosti ešte nikdy nehodnotili dostupnosť pracovníkov tak zle ako teraz.
Štát už od mája budúceho roku umožní ľahšie zamestnať cudzincov v regiónoch s nezamestnanosťou pod päť percent.
Pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily príde domáca ekonomika o časť investícií súvisiacich s výrobou elektromobilov.