V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti vyplývajúce zo Zákonníka práce.
Čo musí zmluva obsahovať, aby zamestnanec neťahal za kratší koniec? Ako je to so skúšobnou dobou?
Najdôležitejšie zmeny v Zákonníku práce a ich uplatnenie v praxi vysvetľuje advokátka Katarína Kasalová z advokátskej kancelárie act MPH advocates.
Zmeny pre zamestnancov prinášajú viacero výhod. Zvyšujú príplatky za prácu cez víkend a v noci, mení znenie pracovnej zmluvy alebo upravuje sa skúšobná dobu.
Od novembra platí rozsiahla novela Zákonníka práce. Prináša viacero zmien. Upravuje otcovskú dovolenku, znenie pracovnej zmluvy alebo rozširuje okruh ľudí chránených pred výpoveďou.
Oplatí sa viac práca na trvalý pracovný pomer alebo na takzvanú živnosť? Výhody sa nájdu pri oboch spôsoboch, treba zvážiť nielen benefity, ale aj riziká.
Pracovná zmluva je pre zamestnanca jeden z najdôležitejších dokumentov - upravuje jeho práva a povinnosti. Čo v nej nesmie chýbať? Sledujte reláciu Ide o právo.
Zamestnanec-starobný dôchodca pracuje na riadny pracovný pomer a zároveň aj na dohodu. Môže si na túto dohodu uplatniť odvodovú výnimku (do 200 eur)?
Na Slovensku pôsobí 50 000 zahraničných pracovníkov, z toho takmer polovica - 22 000 - je štátnych príslušníkov tzv. tretích krajín.
Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára podľa § 227 a § 228 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce medzi zamestnávateľom a zamestnancom.