V ktorých krajinách dochádza k pravidelnému násiliu voči odborárom a zamestnancom?
Podľa údajov Centrálneho registra poistencov prichádza emigráciou Slovensko priemerne o 15 – 20 000 ľudí ročne. Únik mozgov vytvára potenciálny problém nielen pre štátny rozpočet, no tiež dôchodkový systém a zdravotníctvo.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Vždy sa nájdu jedinci, ktorých reč je kýchanie do priestoru. Čím sú hlasnejší, tým sa lepšie cítia. Keď nemôžu opľuť, tak aspoň otráviť vzduch.
ALENA KREMPASKÁ: Radšej žiť vo svete, v ktorom regulujeme trh, ako vo svete, kde máme tolerovať zdieranie ľudí a zatvárať oči pred ním.
Až 47 percent Slovákov a 51 percent Európanov sa vyjadrilo, že vo firme ostanú len vtedy, ak im zamestnávateľ poskytne viac flexibility.
RADOVAN GEIST: Digitálny prekariát končí v horších pracovných podmienkach, s menšími právami a neistým príjmom. Pracovné zákonodarstvo treba prispôsobiť digitalizácii.
Zdravotne znevýhodnení ľudia často vyžadujú primerané úpravy, aby mohli vykonávať svoju prácu. Čo na to hovorí zákonník práce?
ALENA KREMPASKÁ: Na súkromnú sféru sa nazerá ako na nedotknuteľný ostrov chrabrých podnikateľov, lebo vytvárajú pracovné miesta. Podnikanie však nie je nad zákon.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Jedným z problémov zamestnávania cudzincov je napríklad agentúrne zamestnávanie, ktorým sa často štandardné pracovné podmienky obchádzajú.
Aktivistu, ktorý skúmal pracovné podmienky u čínskych dodávateľov Ivanky Trumpovej, v Číne uväznili a ďalší dvaja sú od nedele nezvestní.
Z pracovných portálov by mohli zmiznúť inzeráty, ktoré namiesto konkrétnej výšky ponúkanej mzdy pre danú pozíciu dokola uvádzajú len frázu "plat dohodou".
ALENA KREMPASKÁ: Apple, Samsung, Microsoft, Sony, ale aj Volkswagen sú medzi svetovými značkami, ktoré nakupujú batérie vyrobené aj detskou prácou.
ZOLTÁN KOLOMPÁR: S úsmevom na tvári ohlásené zvýšenie miezd po rokoch škrtenia je výsmechom všetkých zamestnancov na súdnictve.