Od európskeho priemeru sme zatiaľ ďaleko.
Analýza najväčšieho pracovného portálu na Slovensku mapuje dostupnosť práce na skrátený úväzok. Profesia poukazuje na to, že ľudia, ktorí nemajú možnosť pracovať osem hodín denne, majú výrazne menej možností.
MARTIN MAKARA: Rozpor medzi predvolebnými nádejami a povolebnou realitou chaosu a úpadku priviedol mnohých ľudí k dezilúzii z demokracie či rezignácii na politiku ako takú.
Vo všeobecnosti v Nemecku stále pretrvávajú rozdiely medzi platmi a pracovným časom v západnej a východnej časti krajiny.
Podľa odborárov z hutníckej fabriky nie je čas na dlhší pracovný čas. Svojim protestom chceli podporiť kolektívne vyjednávanie.
Najviac pracujú poľnohospodári, najmenej času v práci v priemere počas týždňa trávia zamestnanci v oblasti vzdelávania a verejnej správy.
Spor vznikol hlavne pri dĺžke týždenného pracovného času, odborári trvajú na jeho zachovaní, zamestnávateľ žiada jeho predĺženie.
Fungovanie firmy rozdelili s ohľadom na to, aby bola každý deň a v každom tíme zabezpečená kompletná agenda.
MONIKA UHLEROVÁ: Za ostatné storočie došlo k výraznému technologickému progresu, ale k zásadnému plošnému skracovaniu pracovného času nie. Osemhodinový pracovný čas (bez nadčasov) sa považuje za „normál“, akýsi „zlatý štandard“, fungujúci a nemenný model.
Konfederácia eviduje, že niektoré výrobné firmy vďaka pandémii prehodnotili hlavne produktívny čas zamestnancov na pracovisku.
Typický pracovný deň trvajúci od deviatej do piatej nemusí mnohým vyhovovať, ale podľa novej štúdie by sme si mali tradičný pracovný čas ceniť.
RADOVAN GEIST: Popularita kratšieho pracovného týždňa rastie. Španielsky experiment by mohol ukázať možnosti jeho širšieho uplatnenia.
Možnosť aspoň občasnej práce z domu je šiestym najžiadanejším benefitom.
Povinnosť zaznamenávania pracovného času zamestnancov vyplýva priamo zo zákona. Je nevyhnutným podkladom napríklad pre mzdové oddelenie.
Podľa štatistík sú Slováci pracovití ľudia, pretože patríme ku krajinám, kde zamestnanci v práci trávia najviac času. Je však naozaj efektívne pracovať dlho?
Autonómia na pracovisku má pozitívny vplyv na spokojnosť zamestnancov, vyššiu produktivitu aj lojalitu k firme.
Odborníci v nedávnej štúdii uviedli ideálnu dĺžku pre naše duševné zdravie!
Zmenou je aj možnosť predĺženia pracovnej doby na 12 hodín, a to bez nároku na vyplatenie nadčasov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Medzinárodné porovnania dokazujú, že slovenskí zamestnanci strávia na pracoviskách oveľa viac času ako ich kolegovia v zahraničí.
MONIKA UHLEROVÁ: Dnes si pripomíname 100. výročie zavedenia 8-hodinového pracovného času. Odvtedy už k výraznejšiemu skracovaniu pracovného času nedošlo.