Aké vlastnosti nesmú chýbať dobrému manažérovi? A ako sa dá takýto človek nájsť? Stále väčšiu úlohu v tomto procese zohrávajú personálne agentúry.
Podnikom na Slovensku trvá priemerne až 146 dní, kým obsadia jedno pracovné miesto. To je o dva mesiace viac ako pred dvoma rokmi.
Vo štvrtom najrozľahlejšom kraji na Slovensku pracuje druhý najvyšší počet zamestnancov.
Rozlohou druhému najväčšiemu kraju patrí z hľadiska zamestnanosti šieste miesto.
Rozlohou je síce najväčším zo slovenských krajov, ale z hľadiska zamestnanosti mu patrí predposledné miesto.
Rozlohou tretí najväčší kraj je na štvrtom mieste z hľadiska počtu zamestnancov.
Z hľadiska počtu zamestnancov mu na Slovensku patrí tretie miesto, nezamestnanosť aj mzdy sú pod celoslovenským priemerom.
Rozlohou tretí najmenší kraj, ktorému z hľadiska zamestnanosti patrí piate miesto.
V kraji, ktorý je rozlohou druhý najmenší, pracuje v rámci Slovenska najmenej zamestnancov.
Patrí ku krajom s najnižšou nezamestnanosťou, so mzdami prevyšujúcimi celoslovenský priemer.
Zamestnanosť na Slovensku síce rastie, ale zároveň stúpa nesúlad medzi ponukou a dopytom na pracovnom trhu. Aká je prognóza na najbližšie roky? V ktorých profesiách budú chýbať ľudia a v ktorých ich bude priveľa? O akých zamestnancov bude záujem?
Na stredných odborných školách je síce zjavný pokles počtu študentov, ale ten sa dá vysvetliť nepriaznivým demografickým vývojom. Zaznamenali ho aj gymnáziá.
Minister práce Ján Richter považuje argumenty opozície, ktorá kritizuje ďalšie zjednodušenie zamestnávania cudzincov z tretích krajín, za populistické.
Trendy pracovného trhu budúcnosti sú postavené na presvedčení, že každá osoba je talentovaná a odborné vzdelávanie a príprava môžu pomôcť identifikovať a rozvíjať tieto dispozície.
Hoci veľa Slovákov odchádza za prácou do cudziny, aj tam sa situácia na pracovnom trhu zhoršuje.
Moderné technológie a automatizácia majú zásadný vplyv na vývoj pracovného trhu. Aký dosah to bude mať na zamestnávateľov či na zručnosti, ktoré sa budú vyžadovať?
V strednej a vo východnej Európe, kde je v súčasnosti nízka nezamestnanosť a rýchly rast, je nedostatok odborníkov práve v segmentoch podporovaných najväčšími investíciami.
Takmer polovica Slovákov – presne 45,91 % – uvažuje o odchode zo svojho terajšieho zamestnania.
PETER JAVŮREK: V diskusii o stave školstva na Slovensku sa vždy, ako refrén vynorí argument, že jeho štruktúra neodráža potreby trhu práce.
Popri rastúcich ziskoch sa podniky čoraz viac pretekajú v platoch, aby si ľudí udržali.