Na vyššiu penziu z druhého piliera si od roku 2024 budú môcť prispievať aj pracujúci poberatelia starobných dôchodkov. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Ktorí dôchodcovia majú nárok na odvodovú úľavu? Od toho, koľko zarobia, závisí, či musia pracujúci penzisti platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne.
Ak budete v období po priznaní dôchodku naďalej dôchodkovo poistený, získate nárok na zvýšenie vášho dôchodku. K takémuto zvýšeniu dôjde automaticky alebo na základe žiadosti.
Zvýšenie dôchodku závisí od toho, či penzista poberá dôchodok alebo nie, od mzdy a aj od dĺžky zamestnania.
Konkrétne príklady vypočítania starobného dôchodku poistenca, ktorý za minulý rok 2022 pracoval na dohodu.
Ako sa bude v roku 2023 u študentov alebo dôchodcov dohodárov uplatňovať odvodová odpočítateľná položka? Môžu si ju naďalej uplatniť?
V prípade, ak podnikáte ako živnostník, odvody do Sociálnej poisťovne platiť musíte. Ak však ako penzista pracujete na dohodu, máte právo si uplatniť odvodovú úľavu.
Možnosť doplatiť si poistné na dôchodkové poistenie využívajú najmä tí poistenci, ktorí nemajú dostatočne dlhé obdobie dôchodkového poistenia pre priznanie nároku na dôchodok.
Koľko môžete ako dôchodca zarobiť, aby ste neplatili odvody do Sociálnej poisťovne? Môžete si odvodovú úľavu uplatniť z viacerých dohôd o vykonaní práce?
Dôchodca pracujúci na dohodu má nárok na uplatnenie odvodovej úľavy, pri splnení podmienok aj na vrátenie daní. Čo musí preto urobiť?
Starobný dôchodca môže mať ako SZČO príjem v akejkoľvek výške. Neplatí to pri predčasnej penzii. Tam sa uplatňuje zákaz súbežného poberania dôchodku a dosahovania príjmu.
Približne 200-tisíc slovenských penzistov popri poberaní dôchodku pracuje. Priemerný slovenský dôchodok totiž nedosahuje ani sumu 520 eur.
Dôchodca dohodár si môže uplatniť výnimku a určiť si jednu dohodu, z ktorej nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie.
Musia dôchodcovia podať daňové priznanie a kedy majú nárok na prípadné vrátenie zaplatenej dane?
Ak ste penzista poberajúci dôchodok a vaše príjmy za minulý rok neprevýšili sumu 2 255,72 eura, nemusíte podať daňové priznanie.
Ak dôchodcovi zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je pre neho výhodné podať priznanie k dani z príjmov. Aj keď jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli 2 255,72 eura.
Podaním daňového priznania môžete získať časť alebo aj všetky zaplatené dane späť. Závisí to však od výšky vášho príjmu.
O invalidný dôchodok neprídete. Môže vás ale zamestnávateľ kvôli postihnutiu prepustiť? A prečo invalidný dôchodca nedostáva minimálny dôchodok?
Desaťtisíce pracujúcich dôchodcov sa môžu už v apríli tešiť na vyššiu penziu. Sociálna poisťovňa im ju zvýši vďaka tomu, že vlani pracovali.